Testovaných na slovensku
172601
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6262805
Úmrtí svetovo
373855
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2020Žaneta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.05.2019 09:10 Environetky
Vedci v Cambridgei sa pokúsia zachrániť planétu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.05.2019 09:10 Environetky

Vedci v Cambridgei sa pokúsia zachrániť planétuBRATISLAVA - V rámci uznávanej univerzity v britskom Cambridgei vybudujú výskumné centrum, kde budú odborníci a uznávaní vedci vyvíjať nové metódy určené na boj s klimatickými zmenami.


S touto myšlienkou prišiel bývalý šéf tímu vedeckých poradcov britskej vlády David King. "To, čo spravíme v najbližších desiatich rokoch, ovplyvní budúcnosť ľudstva na najbližších 10-tisíc rokov," cituje BBC Kinga. Odborník sa totiž vyjadril, že má obavy z toho, že sa veda neuberá správnym smerom a metódy, ktoré zavádza, nebudú dostačujúce na záchranu prírody.  

 

V tomto novovybudovanom centre budú mať vedci dostatočný priestor na to, aby sa venovali výskumu netradičných a alternatívnych spôsobov, ako zachrániť našu planétu. Jedným z veľmi zaujímavých nápadov je napríklad umelé zmrazovanie pólov, ktoré sa v súčasnosti rýchlo roztápajú. To by sa vraj dalo docieliť striekaním slanej vody vysoko na oblohu z lodí bez ľudskej posádky. Zvýšený obsah čiastočiek soli by tak mohol rozptýliť oblaky, pokryla by sa nimi väčšia časť oblohy a územie pod nimi by sa ochladilo.
 

Nemenej podstatný je tiež boj s emisiami. V tejto súvislosti sa vedci snažia vyvinúť novú technológiu, pomocou ktorej bude možné veľmi efektívne tieto škodliviny zachytávať. Takto získaný oxid uhličitý by sa skladoval v podzemných zásobárňach a neskôr by sa z neho vyrábalo palivo.

 

 

Už viackrát v odborných kruhoch zaznel aj nápad, že moria a oceány by bolo potrebné obohacovať o planktón, ktorý ma mimoriadnu schopnosť zachytávať veľký objem emisií. Pokiaľ by sa to podarilo, „odľahčili“ by sme sa o množstvo skleníkových plynov v atmosfére.
 

Mnohí vedci sú však skeptickí a tvrdia, že svoj čas sme už premrhali a v súčasnosti neexistujú opatrenia, ktoré by proces otepľovania podnebia na našej planéte odvrátili.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok