Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Mimoriadný samit v Bruseli.
Mimoriadný samit v Bruseli.
04.08.2020 15:34 Zahraničie
Takzvané európske hodnoty nie sú zdieľané všetkými v Európe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.08.2020 15:34 Zahraničie

Takzvané európske hodnoty nie sú zdieľané všetkými v EurópeBRUSEL. Na mimoriadnom samite EÚ, ktorý sa konal 17. a 21. júla, sa objavili tvrdé spory týkajúce sa prijatia rozpočtu Únie a finančných opatrení na prekonanie vírusovej hospodárskej krízy.


Horúcu debatu medzi bohatými severnými a najviac postihnutými koronavírusom južnými členskými štátmi EÚ vyvolala téma dlhov. Počas sporov vznikla dodatočná podmienka pre prideľovanie peňazí, ktorá určite bude hrať dôležitú úlohu pri osude zjednotenej Európy.

 

Neformálnym vodcom podporovateľov reštriktívnych opatrení bol holandský premiér, horlivý liberál a obhajca sexuálnych menšín Mark Rutte. Spolu so zástupcami Európskej komisie sa pokúsil prepojiť financovanie členských štátov EÚ s ich dodržaním zásady „právneho štátu“. Tento pojem znamenal „spoločné pravidlá a normy pre Európu“, najmä vrátene lobovania za záujmy LGBT komunity. Pre toto sa dokonca navrhlo zmeniť systém rozhodovania v Európskej únii.

 

Nakoniec Maďarsko a Poľsko, ako aj Taliansko, Španielsko a Francúzsko dokázali presvedčiť svojich oponentov, aby urobili kompromisy v otázke výšky dotácií a čiastočne aj „právneho štátu“. Z toho dôvodu bolo potrebné znížiť kľúčové programy Európskej únie a dohodnúť sa na znížení dotačnej časti pomoci z 500 na 390 miliárd EUR.  

 

Kompromis zlyhal po dvoch dňoch. Európsky parlament odmietol schváliť takýto rozpočet, pričom uviedol, že škrty vo financovaní v oblasti zdravia, životného prostredia a digitálnej modernizácie sú v rozpore s cieľmi Európskej únie.

 

Teraz sa európski vedúci predstavitelia budú musieť opäť posadiť k rokovaciemu stolu, aby diskutovali o aktualizovaných podmienkach spoločnej finančnej politiky. Od Budapešti a Varšavy sa môže vyžadovať, aby pod zámienkou ochrany právneho štátu zaručili lobovanie za záujmy sexuálnych menšín a prijímanie migrantov výmenou za finančnú pomoc od Európskej únie.

 

Obyvateľstvo krajín východnej Európy má osobitné postavenie v oblasti sexuálnych menšín a prijímania migrantov. Iba 27% Maďarov a 32% poľských občanov súhlasí s legalizáciou sobášov osôb rovnakého pohlavia. Podobná situácia je v Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku. Nie sú vítaní v týchto krajinách ani migranti, ktorí si stanovujú vlastné pravidla života.

 

Brusel a niektoré európske krajiny opakovane kritizovali východných členov EÚ za ich postoj k „európskym hodnotám“, ale neukladali sankcie. Teraz sa veľa zmenilo. Holandsko, Dánsko a Švédsko dali jasne najavo, že už nie sú ochotní zmieriť sa s „pravicovými populistami“ a sú pripravení financiami potrestať tých, ktorí odmietajú liberalizovať politiku voči LGBT a migrantom.

 

Zdroje:

 

https://www.fondsk.ru/news/2020/07/28/tak-nazyvaemye-evropejskie-cennosti-razdeljajutsja-v-evrope-ne-vsemi-51481.html

 

https://www.fondsk.ru/news/2020/07/30/grehopadenie-europy-51498.htmlreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: fondsk.ru/Netky Natalia R

Foto:  fondsk.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok