Testovaných na slovensku
185596
Infikovaných na slovensku
1526
Infikovaných svetovo
6850612
Úmrtí svetovo
398244
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. jún. 2020Norbert
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sad Janka Kráľa - prvý pre širokú verejnosť
Sad Janka Kráľa - prvý pre širokú verejnosť
20.09.2018 13:05 Domov
Sad Janka Kráľa sa dočká nového dendrologického posudku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.09.2018 13:05 Domov

Sad Janka Kráľa sa dočká nového dendrologického posudkuSad Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke sa po rokoch dočká nového dendrologického posudku. Mestská časť, ktorá je správcom najstaršieho verejného parku v strednej Európe, vysúťažila vo verejnom obstarávaní firmu, ktorá vypracuje inventarizáciu stromov v parku i na Tyršovom nábreží. Aktuálny stav drevín je totiž neznámy, keďže k dispozícii je len posudok z roku 2005.


Začiatkom augusta tohto roka došlo k nehode, pri ktorej strom zranil jedného z návštevníkov parku. "Cieľom je zmapovanie a zhodnotenie zdravotného stavu stromov a určenie následného postupu v starostlivosti o dreviny. Inventarizácia by mala byť vypracovaná do konca roka a mestská časť zo svojho rozpočtu zaplatí 6534 eur," uviedla Silvia Vnenková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.

Hlavné mesto sa už niekoľko rokov v tejto súvislosti odvoláva na protokol, ktorým bol park zverený mestskej časti za účelom jeho revitalizácie. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Onufer je preto petržalská samospráva povinná vypracovať aj následný plán výsadby, ktorého podkladom má byť práve dendrologický posudok. 

Vypracovanie dendrologického posudku a tiež plánu výsadby nariadil v minulosti Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Bratislava. Ide totiž o historickú zeleň, park je národnou kultúrnou pamiatkou a KPÚ je miestnym a vecne príslušným orgánom štátnej správy na úseku ochrany pamiatkového fondu. Záväzné stanovisko vydal v decembri 2015 adresované ako mestskej časti, tak hlavnému mestu. V ňom sa okrem iného uvádza, že plán výsadby by mal byť vypracovaný do troch rokov, tento termín uplynie koncom roka 2018. Zohľadniť má historický kontext kompozície parku s jeho dominantami, jeho plošné a priestorové štruktúry vegetačných prvkov, a tiež druhové zloženie parkových porastov.

Pamiatkari v tejto súvislosti poslali v apríli tohto roka na magistrát výzvu o vypracovanie plánu výsadieb do určeného termínu, v súlade s vydaným stanoviskom. 

Už v súčasnosti je isté, že daný termín dodržaný nebude, keďže do konca roka by sa mal stihnúť vypracovať "len" dendrologický posudok. Potvrdila to aj miestna samospráva. Známe zatiaľ nie je ani to, kto bude plán výsadieb nakoniec spracovávať a kto ho zafinancuje.

Sad Janka Kráľa bol podľa dostupných informácií založený v rokoch 1774 - 1776 s myšlienkou vytvoriť prvý park pre širokú verejnosť. Vznikol na pravom brehu Dunaja na ploche lužného lesa. Postupne bol upravovaný, jeho súčasná podoba je z roku 1839. V 70. rokoch 20. storočia prešiel park veľkou rekonštrukciou, v roku 2006 zasa výraznou revitalizáciou, pričom bolo údajne odstránených vyše 200 chorých drevín, ktoré nahradili novými. Pribudli aj druhy, ktoré neboli dovtedy zastúpené. Samospráva uvádza, že v súčasnosti v parku rastie takmer 60 druhov drevín.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok