Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Milan Krajniak
Milan Krajniak
22.01.2021 12:23 Domov
REPORTÁŽ Milan Krajniak vysvetlil ako sa vláde podarilo znížiť pandemickú nezamestnanosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.01.2021 12:23 Domov

REPORTÁŽ Milan Krajniak vysvetlil ako sa vláde podarilo znížiť pandemickú nezamestnanosťMilan Krajniak vysvetlil ako sa podarilo vláde znížiť pandemickú nezamestnanosť a uistil, že balík na pomoc je vraj dostatočne veľký na to, aby mohol pomáhať ľuďom i v nasledujúcich rokoch.


Na tlačovej besede sa minister práce,sociálnych vecí a rodiny SR vyjadril : „V roku 2020 sa nám podarilo zabrániť tomu, aby po vlne pandémie nezamestnanosť nestúpala a to hlavne preto, že sme robili aktívne opatrenia, za celý rok sme mali nahlásených hromadných prepúšťaní viac ako 10 000 realita však bola taká, že bolo prepustených iba 2829 ľudí." 

 

 

Krajniak vysvetlil prečo sa im to podarilo. Doteraz vyplatill rezort v rámci prvej pomoci viac ako 843 miliónov Eur, pričom do októbra to bolo vyše 600 miliónov a v rámci prvej pomoci plus bolo vyplatených viac ako 186 miliónov Eur. To podstatné podľa neho je, že počas druhej vlny pandémie klesla v jeho prirovnaní vlna nezamestnanosti o 90 % vďaka pomoci , ktorá bola z výšky 300,57 Eur v priemere na jedného zamestnanca zvýšená v druhej vlne na sumu 458,44 Eur na zamestnanca. Navýšenie pomoci sa podľa ich predpokladov odrazilo na poklese nezamestnanosti .

 

 

 

Na otázku o meškaní niektorých platieb zo štátnych schém Krajniak objasnil prípady, pri ktorých by k takému niečomu mohlo dôjsť. Napríklad ak žiadateľovi chýbali nejaké doklady alebo ak má nedoplatky v sociálnej poisťovni, no i v takom  prípade je uzatvorená dohoda s poisťovňami, že obratom umožnia dotknutej osobe splátkový kalendár a vydajú potvrdenie po zaplatení prvej splátky. Mohlo nastať, že až teraz si žiadaI o príspevok za okóber, no žiadosti sa vybavujú podľa poradia v akom prišli, nie podľa toho, za aký mesiac sú. Dôvodom môže byť aj to, že i niektoré úrady zasiahol koronavírus a karanténa, napríklad v Bratislave, niekoľko ľudí vrátane manažmentu, muselo byť v karanténe. Samozrejme pracovali aj v takej situácii, ale niektoré úkony pri vyplácaní prvej pomoci vzhľadom na bezpečnosť sa dajú realiziovať len priamo na úrade. Nedajú sa robiť z domu, lebo sú to zabezpečené systémy. 

 

Taktiež objasnil odkiaľ sú čerpané financie na udržanie zamestnanosti. A to z Európskeho sociálneho fondu a aj z peňazí, ktoré sa presúvajú z iných operačných programov do Európskeho sociálneho fondu. Balík na pomoc je vraj dostatočne veľký, aby sme mohli pomáhať ľuďom i v nasledujúcich rokoch. 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Milan KrajniakNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok