Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2022Darina
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
11.06.2020 23:33 Zaujímavosti
Psy sa svojich majiteľov v núdzi snažia zachrániť, ukázal test
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.06.2020 23:33 Zaujímavosti

Psy sa svojich majiteľov v núdzi snažia zachrániť, ukázal testNeobvyklý experiment sa rozhodli vykonať dvaja psychológovia Joshua Van Bourg a Clive Wynne z Arizonskej štátnej univerzity.


Špeciálne vycvičené psy dokážu človeku zachrániť život, ako sú na tom ale vo vzťahu k svojmu pánovi tí, ktorí žiadnym takýmto výcvikom neprešli? Experiment naznačil, že pes urobí všetko pre to, aby svojho pána zachránil. Bohužiaľ však väčšinou nevie, čo presne má urobiť.

 

Legendy o psoch, ako napríklad Lassie, ktorí zachraňujú ľudské životy, medzi ľuďmi kolujú od nepamäti a ľudia od nich takéto správanie často čakajú. Ak vynecháme však špeciálne vycvičené psy, ako sú na tom naši štvornohí priatelia, ktorí týmto výcvikom neprešli?

 

Prečo to robia?

Iba pozorovať prípady, keď pes niekoho zachráni, človeku príliš nepovie. "Tá ťažšia výzva je zistiť, prečo to robia," uviedol Joshua Van Bourg pre server Science Daily. Spolu s Clivom Wynn, profesorom psychológie a riaditeľom kynologického vedeckého laboratória na Arizonskej univerzite pripravili experiment, ktorého sa zúčastnilo 60 psov a ich majiteľov. Podmienkou bolo, aby psy nepodstúpili žiaden záchranársky alebo asistenčný tréning.

 

 

Test prebiehal nasledovne

V rámci experimentu boli majitelia psov zavretí do veľkej škatule opatrenej dvierkami, ktoré sa dali jednoducho otvoriť. Úlohou majiteľov bolo volať o pomoc a verbálne vykazovať známky úzkosti a strachu.

 

Nemohli však psom dávať povely alebo ich volať menom. Cieľom totiž nebolo zistiť, či psy dokážu vypočuť, ale ako sa rozhodnú podľa svojej vlastnej vôle.

 

Vedci následne pozorovali, ako sa psy budú správať. Aby svojich majiteľov "zachránili", stačilo otvoriť jednoduché dvierka.

 

"Svojho majiteľa zachránilo 20 zvierat, čo neznie príliš skvele, ale je to naozaj pôsobivé, keď sa na experiment pozrieme bližšie," uviedol Van Bourg.

 

 

Kontrolný test s maškrtami odhalil, že chyba je inde
Výsledok tohto testu totiž závisí na dvoch veciach, nie len na jednej. Prvá je túžba a vôľa zvieraťa pomôcť, druhou je potom schopnosť zvieraťa zistiť, aká pomoc je potrebná.

 

Aby to zistili, vykonali vedci ešte kontrolný test. Do škatule umiestnili pred psom maškrtu. Dvierka dokázalo otvoriť 19 zo 60 psov, teda zhruba rovnaký počet ako v predchádzajúcom prípade. Väčšinou išlo o psov, ktorí dokázali prekážku prekonať aj kvôli záchrane človeka.

 

"Fakt, že dve tretiny neotvorili dvierka kvôli jedlu, je silným indikátorom, že záchrana vyžaduje viac ako len motiváciu," povedal Van Bourg.

 

"Ak sa pozriete len na oných devätnásť psov, ktorí nám ukázali, že si otvoria dvierka kvôli jedlu, tak 84 percent z nich otvorilo dvierka, aby zachránilo svojich majiteľov. Takže vás chce zachrániť, ale musí vedieť ako," dodal vedec.

 

V poslednom teste potom v krabici opäť sedel majiteľ a iba nahlas a v pokoji čítal knihu. Dvierka v tomto prípade otvorilo 16 psov. To by mohlo naznačovať, že psy proste len chcú byť so svojím pánom.

 

Pri testovaní vedci merali aj hladinu stresu, ktorú psy mali vykazovať. Sústredili sa na ich prejavy, ktoré vystresovaný pes máva - štekanie, vytie alebo zavíjanie.

 

Na každý experiment mal pes niekoľko pokusov, meranie stresu u nich potom ukázalo, že aj pri všetkých pokusoch u zachraňovacieho testu psi vyli a štekali úplne rovnako. Pri opakovaní experimentu s čítaním psy pri ďalších pokusoch prejavovali stresu menej.

 

 

Psom na nás záleží
"Fascinujúce na tejto štúdii je, že ukazuje, ako veľmi na nás psom záleží. Aj bez patričného výcviku sa väčšina psov pokúsi zachrániť majiteľa. A keď zlyhajú, môžeme vidieť, ako sú z toho rozčúlení," povedal Van Bourg.

 

"Výsledky kontrolných testov potom naznačujú, že psy, ktorí zlyhajú pri zachraňovaní svojho majiteľa, nevedia, čo majú robiť. Nie je to preto, že by sa o pána nestarali," uviedol Clive Wynne.

 

V budúcom pokuse sa chcú výskumníci viac zamerať na to, či psy zachraňujú pána preto, že mu hrozí nebezpečenstvo, alebo preto, že chcú byť v jeho blízkosti.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok