Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. apr. 2021Aleš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Nacistická opica v ruskom cirkuse
Nacistická opica v ruskom cirkuse
14.01.2021 08:57 Zaujímavosti
Prípad nacistickej opice v štátnom cirkuse
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.01.2021 08:57 Zaujímavosti

Prípad nacistickej opice v štátnom cirkuseRuskí vyšetrovatelia sa zaoberajú prípadom opice oblečenej v nacistickej uniforme, ktorá vystupovala v štátnom cirkuse. Cirkus a cirkev tvrdia, že kozy s „pelerínami“ so svastikou a opica v nacistickej uniforme preukazovali sovietske víťazstvo nad Hitlerom, zlomový bod v boji za záchranu Moskvy pred nacistami v roku 1942 .


Ruskí vyšetrovatelia sa zaoberajú prípadom opice oblečenej v nacistickej uniforme, ktorá vystupovala v štátnom cirkuseNacistické znaky a symboly boli súčasťou predstavenia, ktoré sa konalo 8. januára v cirkuse Udmurtia v meste Iževsk známom ako sídlo zbrojného závodu Kalašnikov. Predstavenie si objednala tamojšia pravoslávna cirkev. Sledovali ho aj rodiny s deťmi, zobrazilo zvieratá pod kontrolou trénerov oblečených v sovietskych uniformách. Ruské zákony bežne zakazujú zobrazovanie nacistických symbolov, ale minulý rok Vladimír Putin podpísal výnimku pre vyjadrenie negatívneho postoja k nacistickej ideológii. Cirkev trvá na tom, že sa na ňu výnimka vzťahuje.  

 

Polícia a prokurátori šou riadne preverujú. Bola spojená s oslavami ruských pravoslávnych Vianoc minulý týždeň.


Cirkus a cirkev  tvrdia, že kozy s „pelerínami“ so svastikou  a opica v nacistickej uniforme preukazovali sovietske víťazstvo nad Hitlerom, zlomový bod v boji za záchranu Moskvy pred nacistami v roku 1942 . Bolo to spojené s oslavami ruských pravoslávnych Vianoc minulý týždeň.

 

 

Keď sa však objavili kritické komentáre, obrázky boli z webových stránok odstránené.

Cirkev uviedla: „Vystúpenie trénerov nosiacich sovietske vojenské uniformy so zvieratami nesúcimi nacistické symboly bolo použité ako obraz nielen víťazstva nad fašizmom.“

Zdôraznila tiež celosvetové odsúdenie ideálov nacistického Nemecka.


Cirkus tvrdil, že nespáchali trestný čin, pretože nacistické symboly neboli použité na propagandu
"Musíte pochopiť, že zvláštnosťou cirkusového umenia je zábava a nie je nič prekvapujúce na tom, že použité obrazy majú ironický a niekedy až groteskný charakter."

 

 

Rashid Khusnutdinov, predseda verejnej komory v Udmurtii, uviedol: „Neprirodzená a mizantropická povaha nacizmu by sa v žiadnom prípade nemala brzdiť."

 

 

 

Samotný cirkus Udmurtia odmieta taktiež kritiku predstavenia. "Fotografie zvierat sú vytrhnuté z kontextu. Nie je nič neobvyklé, že sa v cirkusových predstaveniach využívajú takéto ironické alebo groteskné postavy," povedala pre BBC Jelena Krasnovová, vedúca PR v spomenutom cirkuse.


 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ web The sun/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  web The sunNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok