Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. aug. 2020Hortenzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
18.12.2017 10:31 Zahraničie
Predseda VZ OSN Lajčák vidí zlyhanie v prevencii konfliktov a chystá dokument o riadení migrácie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2017 10:31 Zahraničie

Predseda VZ OSN Lajčák vidí zlyhanie v prevencii konfliktov a chystá dokument o riadení migrácieNEW YORK/BRATISLAVA – "Nemáme kontrolu nad čoraz väčším počtom konfliktov, ktoré vznikajú vo svete čoraz častejšie, a my ako keby sme boli bezmocní", povedal Miroslav Lajčák v rozhovore pre TASR.


Septembrová všeobecná rozprava Valného zhromaždenia (VZ) OSN podľa Lajčáka ukázala, ako svet vníma súčasnú situáciu vo svete. Najčastejšie spomínanou témou vo všetkých vystúpeniach boli klimatické zmeny, nasledoval udržateľný rozvoj, Severná Kórea a jej jadrový program a terorizmus.

 

"Odvtedy sme sa pohli vo viacerých smeroch. Jeden z nich je otázka mieru a prevencie konfliktov. To je otázka, ktorú osobne vnímam veľmi silno ako profesionálny diplomat, a vidím, že zlyhávame. Nemáme kontrolu nad čoraz väčším počtom konfliktov, ktoré vznikajú vo svete čoraz častejšie, a my ako keby sme boli bezmocní. Na toto sa chcem zamerať," konštatoval predseda VZ OSN a zároveň minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 

Ako priznal, využiť chce na tento účel politický summit, ktorý zvoláva na apríl 2018. "Chcem hovoriť o úlohe OSN pri udržaní mieru a predchádzaní konfliktov a o dobrých aj zlých skúsenostiach, ktoré v tomto (OSN) má," spresnil.

 

Za druhú dôležitú tému považuje migráciu, ktorú zdedil. "Valné zhromaždenie má za úlohu pripraviť dokument, ktorý sa volá Globálny kompakt pre bezpečnú a riadenú pravidelnú migráciu. Na Slovensku keď sa vysloví slovo migrácia, ľudia počujú kvóty; toto je o niečom úplne inom. O tom, že migrácia je realita vo svete," uviedol a dodal, že snahou dokumentu bude zadefinovať pravidlá. Nebude právne záväzný, skôr pôjde o súbor princípov.

 

V rámci udržateľných rozvojových cieľov na globálnej úrovni si Miroslav Lajčák vybral tri témy, ktorým sa chce počas mandátu venovať aj prostredníctvom zvolania fóra na vysokej úrovni.

 

"Jednou je voda, pretože v marci štartujeme medzinárodnú dekádu vody pre udržateľný rozvoj; druhou je mládež, ako jej zabezpečiť prístup k vzdelaniu a zamestnaniu a ako zamedziť radikalizácii mladých ľudí - k tomu budem mať podujatie v máji. A tá tretia téma je financovanie udržateľného rozvoja, keďže s dnešným tempom a rozpočtom Agendu 2030 nesplníme, lebo nám budú chýbať pomerne vážne finančné zdroje," upozornil.

 

Podľa Lajčáka je Agenda 2030 jednou z absolútnych priorít OSN. Bola prijatá v roku 2015 a predstavuje program na 15 rokov. Ambíciou je zmeniť túto planétu tak, aby bola "lepším miestom pre život". Agenda 2030 zahŕňa 17 cieľov, v rámci ktorých je 196 podcieľov. Národnú agendu 2030 by malo Slovensko na pôde OSN prezentovať spolu s ďalšími 42 krajinami sveta v júli 2018. Vyše 60 krajín sveta už svoju národnú stratégiu odprezentovalo v rokoch 2016 a 2017.

 

Miroslav Lajčák bude predsedom VZ OSN do septembra 2018. Oficiálne sa ujal tohto postu 12. septembra 2017.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok