Odborníci majú obavy: Lykožrúti tento rok zrejme spôsobia rozsiahlu kalamitu

NETKY.SK • 27 September 2018, 09:24 • 2 min
Odborníci majú obavy: Lykožrúti tento rok zrejme spôsobia rozsiahlu kalamitu

ZVOLEN - Situácia v súvislosti s lykožrútom sa na slovensku zhoršuje. Zvyšky dreva, ktoré v lesoch ostávajú, celú situáciu výrazne zhoršujú.

slovakia

left justify in out

"V posledných mesiacoch sme svedkami nebývalého nárastu kalamít podkôrneho hmyzu vo všetkých smrečinách Slovenska. Situácia sa radikálne zhoršila aj v regiónoch, v ktorých bol doteraz zdravotný stav smrečín na uspokojivej úrovni. Z tohto dôvodu možno očakávať v roku 2018 ďalšie navýšenie objemu dreva napadnutého podkôrnym hmyzom, objem bude pravdepodobne najvyšší za celú dobu vedenia evidencie, s vysokou pravdepodobnosťou prekročí hranicu 4 milióny metrov kubických. Veterné kalamity, obmedzovanie hospodárenia v chránených územiach, nedostatočne vykonávaná ochrana lesa a hygiena porastov, sucho a vysoké teploty sa stávajú spúšťačom gradácií podkôrneho hmyzu, či ide o smrečiny, alebo boriny," uviedol Jozef Vakula z Lesníckej ochranárskej služby (LOS).

 

img

Zdroj: TASR

 

"Prevenciou a obranou proti podkôrnemu hmyzu je vykonávanie dôslednej hygieny porastov, čo znamená predovšetkým odstraňovanie takzvaného aktívneho lykožrútovho dreva. Práve neasanované zvyšky po ťažbe sú mnohokrát zdrojom podkôrneho hmyzu," konštatoval Andrej Kunca z LOS. "Zvyšky po ťažbe, teda haluzina a vrcholce stromov, ktoré po ťažbe zostávajú v lese, bývajú naletené podkôrnym hmyzom, ktorý v nich založí novú generáciu a následne táto generácia napadne okolité živé stromy. Z tohto dôvodu je asanácia ťažbových zvyškov v lesníctve dôležitá a je významnou súčasťou hygieny porastov," dodal.

 

Asanáciu ťažbových zvyškov možno robiť chemicky alebo mechanicky. Chemická asanácia je podľa odborníkov málo účinná a v treťom stupni ochrany prírody, teda v národných parkoch, je povolená len so súhlasom orgánov ochrany prírody, čo je v kalamitných oblastiach neoperatívne riešenie situácie. Z tohto dôvodu je mechanická asanácia nenahraditeľná a účinnejšia ako chemická.

 

img

Zdroj: TASR

 

"K mechanickej asanácii zvyškov po ťažbe okrem pálenia patrí aj štiepkovanie. Keďže pálenie je možné vykonávať iba za vhodných podmienok počasia, štiepkovanie a následný odvoz štiepky je mnohokrát jedinou použiteľnou metódou asanácie napadnutých ťažbových zvyškov v lese a tým aj prostriedkom na jeho ozdravovanie. Štiepkovaním dochádza k zahubeniu 100 percent podkôrneho hmyzu vo zvyškoch po ťažbe," pokračoval Kunca.

 

"Podobný stav vo vývoji podkôrnych druhov hmyzu v ihličnatých porastoch je aj v Česku, ale aj v južnom Nemecku, Poľsku a Rakúsku. Podobné sú aj príčiny vzniku tohto stavu - sucho, teplo, následne rýchly nárast kalamity. Túto kalamitnú hmotu treba spracovať s ohľadom na rýchlosť vývoja podkôrneho hmyzu, ktorý na ukončenie vývoja potrebuje približne dva mesiace. Ponechávanie všetkej hmoty v územiach s piatym stupňom ochrany je proti všetkým zásadám ochrany lesa pred škodlivými činiteľmi. Vytvorenie dopytu po štiepke zo zvyškov po ťažbe môže výrazným spôsobom prispieť k zlepšeniu hygieny porastov a k ich ozdraveniu. Naopak, ponechávanie zvyškov po ťažbe situáciu dramaticky zhoršuje," uzavrel Vakula.

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies