Na obežnej dráhe sa nachádza 60 nových minisatelitov, kto ich tam vyslal?

NETKY.SK • 7 Január 2020, 16:22 • 2 min
Na obežnej dráhe sa nachádza 60 nových minisatelitov, kto ich tam vyslal?

Spoločnosť SpaceX Elona Muska vypustila do vesmíru ďalších 60 minisatelitov z projektu Starlink - obežnej siete zameranej na poskytovanie celosvetového internetového pokrytia.

slovakia

left justify in out

Minisatelity vyniesla raketa Falcon 9

Na orbitu ich vyniesla raketa Falcon 9, ktorá s nimi vzlietla v pondelok večer z Mysu Canaveral na Floride. Prvý stupeň rakety sa neskôr úspešne vrátil na plošinu v oceáne a aj družice leteli na svoju obežnú dráhu bez problémov.

 

Elon Musk má jasnú víziu
SpaceX má už na obežnej dráhe Zeme 180 družíc siete Starlink, pričom prvé dve várky vyslala do vesmíru v máji a novembri. Musk však týchto kompaktných satelitov, z ktorých každý má hmotnosť 260 kilogramov, plánuje vypustiť tisíce a prostredníctvom nich poskytovať na celom svete vysokorýchlostný internet. Všetky satelity sú najprv umiestnené na obežnej dráhe vo výške 290 kilometrov a po niekoľkých mesiacoch ich kryptónom poháňané trysky vynesú na vyššiu orbitu vo výške 550 kilometrov.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Falcon 9’s third launch of 60 Starlink satellites

Príspevok, ktorý zdieľa SpaceX (@spacex),

 

Testuje sa nový povrch satelitov

Na jednom zo 60 nových satelitov pritom spoločnosť testuje tmavší povrch. Ide o prvý kompromisný krok medzi SpaceX a astronómami. Tí sa sťažujú, že im satelitná sieť robí ťažkosti pri pozorovaní, keďže svojím jasom deformuje oblohu. Spoločnosť preto prišla s nápadom použiť na satelitoch tmavý náter a znížiť tak odrazivosť ich povrchu.

 

Riziko pre astronomické pozorovania
Podľa Jeffa Halla, riaditeľa Lowellovho observatória v arizonskom Flagstaffe, boli satelity Starlink zatiaľ len príležitostným problémom, no rozširovanie siete a družice iných spoločností predstavujú riziko pre astronomické pozorovania. Akékoľvek stmavenie satelitov je teda podľa neho "krok správnym smerom", hoci je zatiaľ príliš skoro povedať, či tmavý náter bude naozaj fungovať. Hall vedie komisiu Americkej astronomickej spoločnosti pre svetelné znečistenie, vesmírny odpad a rádiové rušenie a spolupracuje so SpaceX na riešení tohto problému. Spoločnosť tvrdí, že čím vyššie sa budú jej satelity nachádzať, tým menej budú viditeľné zo zemského povrchu. Okrem toho tiež SpaceX dodáva astronomickým skupinám satelitné súradnice vopred, takže sa podľa toho môžu zariadiť.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Falcon 9 lands on the Of Course I Still Love You droneship after delivering Dragon to orbit

Príspevok, ktorý zdieľa SpaceX (@spacex),

 

Kedy nastane celosvetové pokrytie?

Spomínanú internetovú službu chce Musk sprístupniť počas tohto roka v Kanade a na severe USA, celosvetové pokrytie v obývaných oblastiach by malo nasledovať po 24 vypusteniach satelitov. Podobné ambície s celosvetovým širokopásmovým pripojením na internet má okrem SpaceX viacero spoločností. Okrem iných napríklad OneWeb a Amazon.

 

img
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristian Kubis
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies