Americký jadrový arzenál je silnejší ako kedykoľvek predtým

NETKY.SK • 9 August 2017, 16:12 • 2 min
Americký jadrový arzenál je silnejší ako kedykoľvek predtým

WASHINGTON - Americký senátor John McCain kritizoval prezidenta USA Donalda Trumpa za jeho slová, že pokiaľ Severná Kórea bude pokračovať v doterajších provokáciách, dočká sa zo strany reakcie, "akú svet ešte nikdy nevidel".

slovakia

left justify in out

Americký jadrový arzenál je "teraz oveľa silnejší ako kedykoľvek predtým", vyhlásil dnes šéf Bieleho domu Donald Trump.

 

Jednou z jeho priorít je tento arzenál "renovovať a modernizovať", uviedol na sociálnej sieti Twitter. Vyjadril nádej, že USA ho nebudú musieť nikdy použiť, ale vždy budú najmocnejšou krajinou na svete.

 

Trumpove najnovšie výroky prichádzajú po vyhláseniach jeho ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona, ktorý sa nedomnieva, že by zo strany Severnej Kórey pochádzala "akákoľvek bezprostredná hrozba" - ani voči americkému tichomorskému ostrovu Guam.

 

Podľa Tillersona by Američania nemali byť znepokojení "špecifickou rétorikou niekoľkých minulých dní".

 

Severokórejská armáda totiž vyhlásila, že "dôkladne skúma" svoje operačné plány preventívneho útoku na ostrov Guam. K útoku môže dôjsť podľa nej kedykoľvek, ak to nariadi vodca KĽDR Kim Čong-un. Šéf Bieleho domu Donald Trump zase varoval, že pokiaľ Severná Kórea vystupňuje jadrovú hrozbu, stretne sa s nebývalou ráznosťou a "hnevom".

 

Tillerson tiež zľahčoval špekulácie, že hrozby posúvajú USA bližšie k vojenskému zásahu. Uviedol, že nevie o ničom, čo by za posledných 24 hodín dramaticky zmenilo situáciu.

 

Podľa šéfa americkej diplomacie by k upokojeniu mohli viesť "rozhovory". V minulosti sa Tillerson vyjadril, že Pchjongjang sa môže vrátiť k rokovaciemu stolu s USA, ak sa jeho vláda vzdá jadrových ambícií a preruší testovanie rakiet.

 

McCain v rozhlasovom rozhovore vyslovil pochybnosť, že by Kim Čong-un "skutočne bol pripravený ísť do vojny". "Myslím, že bucľatý vládca v Pchjongjangu je blázon, ale nie je pripravený prekročiť hranicu." Podľa senátora však správy, že Pchjongjang vyvinul miniaturizovanú jadrovú hlavicu, ktorá môže byť nainštalovaná do balistických striel, treba brať vážne.

"Vystrašilo ma to," dodal McCain a vysvetlil, že KĽDR "má 1000 rakiet zacielených na (hlavné mesto Južnej Kórey) Soul, ktoré by mohol vypáliť."

 

McCain si myslí, že do sporu by mala vstúpiť Čína a nariadiť Severnej Kórei, aby prestala so stupňovaním napätia, a pohroziť, že v opačnom prípade Pchjongjangu z jej strany hrozia ekonomické sankcie. Čína by mohla severokórejské hospodárstvo "položiť za týždeň", povedal McCain.

 

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil na objednávku televízie CNN, sa 62 percent opýtaných Američanov domnieva, že KĽDR je veľkou hrozbou pre USA a 77 percent respondentov sa obáva, že KĽDR je schopná zaútočiť na USA raketami. Trumpov prístup k riešeniu problémov s KĽDR schvaľuje len 37 percent opýtaných a súhlasí s ním 50 percent Američanov. Sociológovia pripomenuli, že v prieskumoch z marca považovalo Severnú Kóreu za hrozbu pre USA 48 percent respondentov.

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies