Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.12.2015 09:38 Ekonomika
Ľudia by si mali dať pozor na doplnkové služby pri úveroch z nebankoviek
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.12.2015 09:38 Ekonomika

Ľudia by si mali dať pozor na doplnkové služby pri úveroch z nebankoviekBRATISLAVA - Národná banka Slovenska (NBS) uskutočnila nákup produktov v nebankových subjektoch pod skrytou identitou, ktorý je známy ako mystery shopping. Výsledky kontrol sú alarmujúce, preto NBS občanov upozorňuje, aby boli opatrní pri požičiavaní si z nebankoviek.


Národná banka uviedla, že jedným zo spôsobov, ako sa nedostať do problémov, je, aby si ľudia nebrali úver, ak nemajú peniaze na jeho splatenie. Kontroly v nebankovkách totiž ukázali, že nie vždy predajcovia dostatočne preverujú príjem spotrebiteľov. Klient je tak vystavený riziku, že nebude vedieť úver splatiť, čo môže skončiť napríklad dražbou majetku. "Taktiež si treba dávať pozor na navádzanie uvádzať vyšší príjem, ako spotrebiteľ reálne má. Ak vznikne následne problém so splácaním, v nevýhode bude spotrebiteľ, nie nebanková spoločnosť, lebo spotrebiteľ uviedol nepravdivú výšku príjmu," upozorňuje NBS.

 

Zo zákona nie je možné poskytnutie spotrebiteľského úveru v hotovosti. V skutočnosti však niektoré spoločnosti zákon porušujú. "Z vyplatenej sumy spotrebiteľovi odrátajú spracovateľský poplatok alebo poplatok za vyplatenie úveru v hotovosti, a tak poskytnú spotrebiteľovi menej peňazí, ako je uvedené na zmluve, pričom o tom neexistuje dôkaz. Taktiež komunikujú výplatu úveru v hotovosti ako výhodu, no porušujú tým zákon," uviedla národná banka. Preto by si občania nemali nechať vyplatiť menej, ako je uvedené na zmluve o úvere. "Výplatu úveru v hotovosti by nemali ľudia brať ako výhodu. Môžu dostať menej, ako podpísali v zmluve," uviedla NBS.

 

Klienti by mali byť obozretní, aj keď spoločnosť ponúka takzvané doplnkové služby k úveru. Ide o také, pri ktorých spoločnosti ponúkajú napríklad vyberanie splátok na určenom mieste v hotovosti, a nie zasielanie na účet. "Veľká časť spotrebiteľov si zoberie úver s touto službou. Predajcovia im tvrdia, že bez doplnkovej služby mu úver poskytnúť nevie, čo nie je pravda. Robí to preto, že chce zarobiť na spotrebiteľovi viac aj napriek tomu, že má zákonom stanovené, koľko najviac môže stáť spotrebiteľský úver," priblížila NBS s tým, že klientom odporúča neuzatvárať doplnkové služby a môžu tak ušetriť.

 

Slovenská centrálna banka tiež občanom odporúča, aby si úvery na súkromné účely brali ako spotrebitelia, nie ako podnikatelia. "Ak je občan živnostník a peniaze potrebuje na súkromné účely, mal by trvať na poskytnutí spotrebiteľského úveru," odporúča NBS.

 

Zároveň ak predajca nie je ochotný poskytnúť úver klientovi ako fyzickej osobe, bez doplnkových služieb, bez výplaty úveru v hotovosti, bez podpisu zmenky, bez overenia príjmu, úver by mal podľa odporúčaní NBS odmietnuť podpísať.

V prípade, že sa ľudia stretnú s takýmito nekalými praktikami, môžu sa obrátiť na NBS a podať sťažnosť na nebankovú spoločnosť. Informácie, ako postupovať v prípade jej podania, nájdu občania na internetovej stránke NBS.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok