Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovenskí producenti vajec prejdú do roku 2030 na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové chovy.
Slovenskí producenti vajec prejdú do roku 2030 na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové chovy.
07.02.2020 11:11 Domov
Klietkový chov dostal na Slovensku červenú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.02.2020 11:11 Domov

Klietkový chov dostal na Slovensku červenúSlovenskí producenti vajec prejdú do roku 2030 na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové chovy nosníc. Vyplýva to z piatkového podpisu memoranda medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Úniou hydinárov Slovenska a Zväzom obchodu SR.


Dôvodom je rastúci spoločenský tlak

Dôvodom tejto zmeny je podľa agrorezortu rastúci spoločenský tlak na zastavenie produkcie slepačích vajec z klietkových chovov, čo vytvára riziko, že z obchodov v budúcnosti zmiznú slovenské vajcia. Cieľom podpisu memoranda je zachovanie sebestačnosti Slovenska v produkcii vajec a zabezpečenie dostupnosti kvalitných a bezpečných slovenských vajec pre slovenských spotrebiteľov.

 

Sebestačnosť Slovenska je kľúčová
"Sebestačnosť Slovenska v tak významnej potravine, ako sú vajcia, je strategický záujem štátu a SNS. Treba si uvedomiť, že vajcia sú superpotravinou a zároveň sa ako prísada nachádzajú v obrovskom množstve pokrmov. Štát preto musí urobiť maximum, aby producenti slovenských vajec, ktoré na rozdiel od zahraničných vajec nie sú dotknuté potravinovými škandálmi, boli schopní zabezpečiť ich dostatok pre slovenských spotrebiteľov," zdôraznila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná počas podpisu memoranda. Všetky tri strany sa ním zaväzujú, že budú spolupracovať na zabezpečení slovenských vajec pre domácich spotrebiteľov. Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bude hľadať zdroje financovania na podporu prechodu slovenských hydinárov z klietkových na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové chovy nosníc.

 

 

80% slovenských vajec pochádza z klietkového chovu
Slovenskí producenti vajec sú podľa Únie hydinárov Slovenska  vystavení tlaku zahraničných reťazcov. Tie bez zmapovania reálnych možností dodávok podstielkových vajec už teraz vyhlasujú, že sa zbavia vajec z klietkových chovov. Takmer 80 % z celkovej produkcie vajec na Slovensku pritom pochádza z obohateného klietkového chovu.

 

Bez finančnej pomoci to nepôjde
Podľa riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniela Molnára je tento krok nelogický, keďže kvalita vajec nezávisí od spôsobu chovu nosníc. Cieľom iniciátorov zmeny bola však ochrana zvierat a zlepšenie kvality života nosníc. Únia hydinárov Slovenska sa memorandom zaväzuje uskutočniť do roku 2030 rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové chovy nosníc. "Bez finančnej pomoci nebude možná úplná rekonštrukcia klietkových chovov nosníc na Slovensku a výsledkom bude zníženie sebestačnosti v produkcii vajec Slovenska a zaplavenie nášho trhu dovážanými vajcami," upozornil Molnár.

 "Slovenskí obchodníci združení vo Zväze obchodu SR majú výsostný záujem na dodávkach kvalitných a bezpečných potravín do svojich predajní. Slovenskí výrobcovia vajec tieto základné požiadavky napĺňajú," vyhlásil prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. Vzhľadom na sebestačnosť SR a s ohľadom na čerstvosť a ekológiu sa členovia Zväzu obchodu SR v dohode zaviazali uprednostňovať predovšetkým produkciu vajec pochádzajúcu zo SR.

 

Vyjadrenie agrorezortu
Agrorezort oceňuje záväzok slovenských obchodných reťazcov preferovať slovenské, kvalitné a bezpečné vajcia. "Slovenské obchodné reťazce pristúpením k tomuto memorandu preukázali, že to so spoločenskou zodpovednosťou, na rozdiel od zahraničných reťazcov, ktorým ide predovšetkým o čo najvyššie zisky vyvážané do zahraničia, myslia vážne. Nesmieme dopustiť, aby sa zo Slovenska stalo odbytisko zahraničných vajec. Slovenskí producenti sú dostatočne schopní na to, aby sme sa na Slovensku museli zaoberať zahraničnými fipronilovými a salmonelovými kauzami. Intenzívne preto pracujeme na tom, aby slovenskí zákazníci mali aj počas najbližších desiatich rokov na pultoch dostatok slovenských vajec," uzavrel generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský.

 


 reklama


Zdroj: SITA/netky Gabriela Nagyová

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok