Klobúky a ich výrobu predstaví výstava v Etnografickom múzeu v Martine

NETKY.SK • 25 Apríl 2015, 13:20 • 2 min
Klobúky a ich výrobu predstaví výstava v Etnografickom múzeu v Martine

MARTIN - Klobúky od polovice 19. storočia a spôsob ich výroby predstaví výstava Dámy a páni, držte si klobúky!, ktorú Slovenské národné múzeum (SNM) v Martine sprístupní v spolupráci s Múzeom Novojičínska v martinskom Etnografickom múzeu od 30. apríla. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka oddelenia prezentácie a marketingu SNM Milena Kiripolská.

slovakia

left justify in out

Návštevníci výstavy podľa nej uvidia pokrývky hláv významných osobností politického a kultúrneho života i športu. „Sú medzi nimi klobúky následníka habsburského trónu arcivojvodu Františka Ferdinanda d'Este, Tomáša Garrigua a Jana Masarykovcov, Milana Rastislava Štefánika, Edvarda Beneša, ale i Martina Benku či Vlastimila Harapesa. Okrem klobúkov z Európy návštevníci uvidia aj exotické pokrývky hláv z Ázie (Blízky východ, Čína, Mongolsko, Vietnam), Severnej Ameriky (USA a Kanada) či Latinskej Ameriky (Brazília, Bolívia, Mexiko),“ uviedla Kiripolská.

 

„Medzi cylindrami, pinčmi a čepcami zaujmú aj vojenské prilby, cirkevné birety alebo klobúk arcibiskupa. Zastúpené sú aj klobúky a čepce, ktoré sú súčasťou slovenského ľudového odevu. K najpôsobivejším exponátom patrí kolekcia dámskych dobových klobúkov z dielní renomovaných českých modistiek. Okrem možnosti odfotiť sa v dobovom klobúku bude súčasťou výstavy aj historická klobučnícka dielňa a projekcia filmov, ktoré približujú výrobu a používanie klobučníckych výrobkov,“ doplnila Kiripolská.

 

V Novom Jičíne sa vyrábali rôzne pokrývky hlavy už v stredoveku. „Vznikali tu špecifické profesie a pracovné postupy, ktoré sa zaoberali výrobou bavlnených ženských šatiek, kožených mužských čiapok, vojenských železných prílb, cirkevných pokrývok hlavy alebo priamo plstených klobúkov, ktorých názov je pravdepodobne odvodený z tureckého slova kalabak alebo tatárskeho kalpak,“ dodala kultúrno-propagačná manažérka oddelenia prezentácie a marketingu SNM.

 

Pripomenula, že z novojičínskej dielne klobučníka Johanna Nepomuka Hückela vznikla v druhej polovici 19. storočia známa a úspešná továreň na klobúky. „Mesto sa postupne stalo svetovo najznámejším strediskom výroby klobúkov a pokrývok hlavy, ktorého továrne produkovali výrobky do celého sveta. Pokračovateľom tradície je firma TONAK. Múzeum v Novom Jičíne sa práve z týchto dôvodov stalo vlastníkom najväčšej kolekcie pokrývok hlavy na svete,“ uzatvorila Kiripolská.

 

Putovná výstava Dámy a páni, držte si klobúky! potrvá v Etnografickom múzeu SNM v Martine do 31. augusta 2015.

 

 

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies