Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Gabriela
Drobová

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Oskar
Fegyveres

Maroš
Šefčovič
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2019Bohdana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.02.2018 18:47 Domov
Každé dieťa musí mať možnosť rozvíjať sa, tvrdí Koalícia za spoločné vzdelávanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.02.2018 18:47 Domov

Každé dieťa musí mať možnosť rozvíjať sa, tvrdí Koalícia za spoločné vzdelávanieBRATISLAVA – Na Slovensku vznikla vo februári Koalícia za spoločné vzdelávanie združujúca zatiaľ 13 členov. Mimovládne a profesijné organizácie učiteľov, odborníkov a zástupcov rodičov chcú spolupracovať a spoločne vyvíjať snahy o inkluzívne vzdelávanie všetkých detí na Slovensku, bez ohľadu na fyzické, intelektuálne, emocionálne, sociálne, jazykové a iné podmienky.


Informovala Jana Lowinski z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením. "Potrebujeme spolupracovať a presadzovať komplexné riešenia. Každé dieťa musí mať možnosť rozvíjať sa, byť rešpektované, učiť sa v spoločenstve iných detí a dostávať pomoc. Vieme, že je tiež potrebné podporovať učiteľov a pomáhať pri spolupráci školy s rodinou," zdôraznila.

 

Deti nevnímajú rozdiely, predsudky voči rôznym odlišnostiam im často vštepujú dospelí, čo sa koalícia bude snažiť zmeniť, hovorí Lowinski. Je podľa nej čas prestať skrývať deti s postihnutím a brániť im v získavaní vzdelávania. Vhodný individuálny a rovnoprávny prístup im môže pomôcť vymaniť sa zo závislosti od rodičov a systému, v budúcnosti sa o seba samostatnejšie postarať.

 

"Svoje riešenia komunikujeme s odborníkmi, aby boli reálne a uskutočniteľné," vysvetlila Lowinski s tým, že ich spojila rodičovská vízia uznania prirodzenej dôstojnosti deťom so zdravotným znevýhodnením a presadzovania ich práv v záujme plnohodnotného a harmonického rozvoja. "Poukazujeme na problémy a potreby týchto detí a ich rodín, našou občianskou angažovanosťou sme rovnocenným partnerom pri presadzovaní našich potrieb v zdravotnej, sociálnej a školskej oblasti," dodala.

 

Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením čerpá podnety zo 680 rodín. Podnety v roku 2017 tlmočila odborníkom a kompetentným cez 132 aktivít. Podporuje dostupnosť a kvalitu služby včasnej intervencie, potrebu domácej opatrovateľskej a odľahčovacej služby aj pre deti so zdravotným znevýhodnením. Zostavila aj informačný portál pre rodiny detí so zdravotným znevýhodnením www.hlasrodin.sk.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok