Takto premiér reagoval po návšteve múzea holokaustu vo Washingtone. Stretol sa tu aj s Ruth Cohen, ženou narodenou v Československu, ktorá hrôzy II. svetovej vojny ako Židovka zažila na vlastnej koži. Pellegrini mal tiež možnosť porozprávať sa s predstaviteľmi amerických židovských organizácií. „Hovorili sme o tom, čo sa deje vo svete. Ako sa postupne na najvyššie miesta politického života predierajú extrémistické strany. Tie potierajú hrôzy, aké sme tu videli,“ uviedol. V tomto smere je potrebné apelovať hlavne na mladých ľudí, tvrdí premiér.
Ruth Cohen je 89-ročná žena, ktorá sa kvôli nacistom dostala do Auschwitzu. Z celej rodiny prežila len ona a jej sestra. Mama, brat a ostatní členovia v koncentračnom tábore prišli o život. Po vojne odišla do Ameriky a už sa nevrátila. Napriek tomu pozorne sleduje politické dianie v strednej Európe a podľa jej vlastných slov sa stále obáva, že sa podobné hrôzy môžu zopakovať, najmä keď vidí, že na Slovensku, v Maďarsku i Poľsku rastú extrémistické sily.

Cohen si myslí, že boj proti extrémizmu začína už v útlom detstve a výchove v jednotlivých rodinách. „Záleží na deťoch, na tínedžeroch, čo sa naučia v škole aj doma. Ak to pochopia, potom sa nebudú báť postaviť nespravodlivosti. Mladí musia ostať silní a bojovať za svoje práva. A nemôžu sa báť postaviť sa zlu, keď sa deje iným,“ povedala.

Ruth v múzeu holokaustu aj pracuje. Prehliadky síce nerobí, pretože, ako priznala, nezvládla by to ani psychicky, ani fyzicky, no o holokauste napriek tomu veľa rozpráva. „Je to ťažké, ale niekto to robiť musí,“ tvrdí. A ak chceme proti extrémizmu skutočne bojovať mali by sme „hovoriť o tom, diskutovať o tom a bojovať proti tomu,“ myslí si Cohen.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.