Testovaných na slovensku
16191
Infikovaných na slovensku
534
Infikovaných svetovo
1284256
Úmrtí svetovo
70328
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. apr. 2020Irena
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
17.04.2012 06:46 Politika
Európska únia uvažuje ako získať miliardy eur z komunálneho odpadu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.04.2012 06:46 Politika

Európska únia uvažuje ako získať miliardy eur z komunálneho odpaduEurópska únia uvažuje ako získať miliardy eur z komunálneho odpadu - Politika Najvýkonnejšie členské štáty EÚ recyklujú až 70 percent svojho odpadu a takmer nič nekončí na skládkach, zatiaľ čo v iných krajinách sa na skládky dostanú viac ako tri štvrtiny


Najvýkonnejšie členské štáty EÚ recyklujú až 70 percent svojho odpadu a takmer nič nekončí na skládkach, zatiaľ čo v iných krajinách sa na skládky dostanú viac ako tri štvrtiny odpadu, uviedla dnes Európska komisia (EK) prostredníctvom komisára pre životné prostredie Janeza Potočnika.
      Úspech pri recyklácii odpadu sa v najvýkonnejších krajinách podarilo dosiahnuť kombináciou viacerých hospodárskych nástrojov, uvádza sa v správe EK. Medzi najúčinnejšie nástroje patrí kombinácia zdanenia a zákazu skládkovania a spaľovania odpadov, schémy zodpovednosti výrobcov a platby za konkrétne množstvá odpadov. Podľa EK sa tieto hospodárske nástroje sa budú musieť vo väčšej miere zaviesť vo všetkých členských štátoch.
      „Odpad je príliš hodnotný na to, aby sme ho jednoducho vyhodili, a správnym prístupom k nemu môžeme túto hodnotu vložiť späť do ekonomiky. Šesť členských štátov v súčasnosti takmer vôbec neskládkuje a vo vysokej miere využíva recykláciu," upozornil komisár Potočnik.
      Podľa komisára sa šiestim štátom EÚ podarilo nielen využívať hodnotu odpadu, ale v rámci procesu jeho recyklácie vytvorili prosperujúce priemyselné odvetvia a mnoho pracovných miest, čo znamená, že premenili odpad na nový ekonomický zdroj. 
      Podľa správy, ktorú 27. marca vydal Eurostat sa v šiestich najvyspelejších členských štátoch (Belgicko, Dánsko, Holandsko, Nemecko, Rakúsko a Švédsko) skládkuje menej ako tri percentá komunálneho odpadu. Na opačnom konci sa v deviatich členských štátoch ešte stále skládkuje viac ako 75 percent komunálneho odpadu.
      Komisia podnecuje členské štáty k efektívnejšiemu zavádzaniu existujúcich právnych predpisov v oblasti odpadového hospodárstva. Odvetvia odpadového hospodárstva a recyklácie v EÚ zaznamenali v roku 2008 obrat vo výške 145 miliárd eur, čo predstavuje približne dva milióny pracovných miest. V prípade plného súladu s politikou EÚ v oblasti odpadového hospodárstva by sa mohlo v EÚ vytvoriť ďalších 400.000 pracovných miest a ročný obrat by sa zvýšil o ďalších 42 miliárd eur.

Zdroj: TASR


reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok