EL: Do 16-finále Hamšíkov Neapol, Rapid s Novotom aj Molde

NETKY.SK • 6 November 2015, 09:47 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti SSC Neapol, Rapidu Viedeň, Borussie Dortmund a Molde FK postúpili do jarného šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2015/2016.

Neapol so slovenským reprezentantom Marekom Hamšíkom deklasoval doma FC Midtjylland 5:0 a v predstihu si zabezpečil okrem postupu aj istotu prvenstva v D-skupine. Rapid s brankárom Jánom Novotom zasa triumfoval na pôde Viktorie Plzeň 2:1, keď sa kurióznym, no postupovým gólom blysol v závere duelu Philipp Schobesberger.  Presný zásah Róberta Maka z 91. minúty len korigoval prehru PAOK-u Solún v Krasnodare na 1:2.

Neapol nastúpil proti FC Midtjylland bez niekoľkých hráčov základnej jedenástky. Nechýbal však Hamšík, ktorý so svojimi spoluhráčmi na trávniku v prvom polčase dominoval. Po niekoľkých spálených šanciach v úvode stretnutia sa v 13. minúte tešil z presného zásahu Omar El Kaddouri. Neskôr prišli chvíle Manola Gabbiadiniho, ktorý pridal ďalšie dva góly a definitívne zlomil odpor súpera. V 53. minúte odišiel z hry Hamšík, no gólová kanonáda neskončila. O chvíľu neskôr upravil na 4:0 Cristian Maggio a skóre stanovil v 77. minúte Jose Callejon.

V plzenskej Doosan aréne sa od úvodného výkopu objavilo na ihrisku až kvarteto slovenských reprezentantov. Domáca Viktoria inkasovala od Rapidu Viedeň už v 13. minúte, keď Matúša Kozáčika prekonal po elegantnej kolmici Philipp Schobesberger. Od tohto momentu prebrala Plzeň herné opraty do svojich rúk, ale z množstva šancí neskórovala, pričom viackrát sa vyznamenal Ján Novota. Viedenčania potrebovali na priamy postup trojbodový zisk, no stupňujúcemu náporu sa neubránili. V 71. minúte ešte trafil Jan Holenda žrď, ale o niekoľko sekúnd neskôr sa už presadil - 1:1. Viktorii to však nebolo nič platné, desať minút pred koncom ušiel domácej obrane opäť Schobesberger, a hoci sa pred zakončením sám potkol, lopta sa dokotúľala do siete a zaistila Rapidu postup.

Premiérový triumf v tohtosezónnej edícii európskeho pohára číslo dva zaznamenal FC Liverpool. "The Reds" zvíťazili na "horúcej" ruskej pôde Rubinu Kazaň 1:0, keď sa v 52. minúte presadil talentovaný mladík Jordan Ibe. Dosiaľ mali zverenci trénera Jürgena Kloppa na konte len tri remízy s rovnakým skóre 1:1. Slovenský stopér Martin Škrtel vybehol na trávnik až v samom závere stretnutia. V druhom dueli sa v prípade trojbodového zisku mohol katapultovať do šestnásťfinále FC Sion, no s Girondins Bordeaux doma ratoval bod za remízu 1:1 v samom závere. Duel viedlo slovenské rozhodcovské trio Ivan Kružliak ako hlavný a Tomáš Somoláni s Tomášom Mókošom na čiarach.

Blízko k postupu sú hráči Lokomotivu Moskva, hoci vo štvrtok len remizovali na pôde Besiktasu Istanbul 1:1. S ôsmimi bodmi však priebežne vedú H-skupinu. V drese ruského klubu odohral celý duel slovenský stopér Ján Ďurica.

Situáciu si poriadne skomplikoval PAOK Solún s Erikom Sabom a Róbertom Makom. Po prehre 1:2 v Krasnodare patrí gréckemu klubu v tabuľke C-skupiny tretia priečka s tromi bodmi a boj o postup už nemá vo svojich rukách. O jediný gólový úspech hostí sa postaral v 91. minúte práve Mak. Neúspech PAOK-u však zahral do kariet Borussii Dortmund, ktorá "sfúkla" doma Gabalu 4:0 a korunovala postup medzi najlepších 32 tímov.

Európska liga UEFA 2015/2016 - 4. kolo:

A-skupina

Celtic Glasgow - Molde FK 1:2 (1:2)

Góly: 26. Commons - 21. Elyounoussi, 37. Hestad. ČK: 77. Bitton (Celtic)

Góly: 90.+4 Salatic - 67. Toure

Rozhodovali: Ivan KRUŽLIAK - Tomáš SOMOLÁNI, Tomáš MÓKOŠ (SR)

Dinamo Minsk - FC Villarreal 1:2 (0:0)

Góly: 69. Vitus - 72. a 86. Soldado (prvý z 11 m)

Viktoria Plzeň - Rapid Viedeň 1:2 (0:1)

Góly: 71. Holenda - 13. a 77. Schobesberger

/M. KOZÁČIK za odchytal celý zápas, P. HROŠOVSKÝ a M. ĎURIŠ odohrali celý zápas - J. NOVOTA odchytal celý zápas/