Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
17.03.2023 10:30 Zaujímavosti
Deň ESA na Slovensku prilákal do Košíc osobnosti vesmírneho výskumu a vývoja
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.03.2023 10:30 Zaujímavosti

Deň ESA na Slovensku prilákal do Košíc osobnosti vesmírneho výskumu a vývojaKošice - Aktivity úspešných slovenských firiem venujúcich sa rôznym oblastiam vesmírneho sektora, výmena informácií aj slávnostné odovzdávanie cien boli súčasťou štvrtkového programu podujatia Deň Esa na Slovensku, ktoré sa konalo v Košiciach.


Počas panelovej diskusie si vymieňali informácie zamestnanci Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Slovenskej vesmírnej kancelárie, známi vedci, akademici, astronauti a tvorcovia prvých dvoch slovenských satelitov. Slávnostným bodom programu bolo odovzdanie ocenení, ktoré na návrh šéfa MŠVVaŠ získal za prínos k rozvoju kozmonautiky na Slovensku Ivan Bella a za prínos k rozvoju vesmírnych technológií na Slovensku Ján Baláž. Cenu in memoriam získal Karel Kudela, a to za prínos k rozvoju vesmírneho výskumu na Slovensku. V Košiciach sa zároveň po 24 rokoch od letu v kozme prvýkrát stretli slovenský kozmonaut Bella a jeho francúzsky kolega, palubný inžinier Jean-Pierre Haigneré, ktorí sa delili o spoločnú kabínu na Sojuze TM-29. MŠVVaŠ pripomenulo, že Slovensko sa vlani stalo pridruženým členom ESA. "Slovensko má vo svete mapu historických úspechov vo vesmíre, či už hovoríme o Vladimírovi Remekovi, generálovi Ivanovi Bellovi alebo o astrobiologičke a riaditeľke simulovaných marťanských a mesačných misií Michaele Musilovej. Nechceme byť len montážnou krajinou, ale chceme byť platnými a plnohodnotnými členmi ESA, máme čo ponúknuť svetovej špičke," povedal na tlačovej konferencii dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký. Pridružené členstvo prináša nové povinnosti, úlohy a príležitosti pre vznikajúci slovenský vesmírny priemysel. Očakáva sa, že v najbližších rokoch sa do vesmírneho sektora zapojí viac spoločností. "Účasť Slovenska v programe ESA ScaleUp podporí komercializáciu poskytovaním služieb podnikovej inkubácie a akcelerácie, duševného vlastníctva a transferu technológií novým spoločnostiam a zároveň zabezpečí, aby sa nápady rozšírili na nových trhoch a prilákali súkromné a inštitucionálne investície. Prístup ku kapitálu a rýchle inovácie si vyžadujú aj talenty. Európa, počnúc Slovenskom, nemá núdzu o talenty," uviedol vo videopríhovore generálny riaditeľ ESA Josef Aschbacher. Podujatie vyvrcholí v piatok (17. 3.) popularizačným dňom určeným žiakom, študentom a fanúšikom vesmíru. Súčasťou bude okrem iného aj verejná diskusia Bellu a Jeana-Pierra Haigneréa na tému spoločnej cesty do vesmíru. TASR o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. reklama


Zdroj: TASR/ KB Netky

Foto:  FBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok