Testovaných na slovensku
19681
Infikovaných na slovensku
682
Infikovaných svetovo
1518719
Úmrtí svetovo
88502
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. apr. 2020Milena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Rok 2019 bol v Austrálii historicky najteplejší a aj najsuchší.
Rok 2019 bol v Austrálii historicky najteplejší a aj najsuchší.
21.01.2020 16:10 Katastrofy
Dážď Austrálii priniesol miernu úľavu, no požiare pretrvávajú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.01.2020 16:10 Katastrofy

Dážď Austrálii priniesol miernu úľavu, no požiare pretrvávajúHoci priniesli dažde oblastiam, ktoré boli sužované lesnými požiarmi v Austrálii miernu úľavu, intenzívne požiare stále pretrvávjú.


Meteorologická služba (BOM) a Svetová meteorologická organizácia (WMO) poukázali na katastrofálny rozsah tohtoročných lesných požiarov, ktorý je vo veľkej miere zapríčinený dlhoročným suchom v rokoch 2017 až 2019.

 

V mnohých oblastiach aj vysokými teplotami, ktoré pretrvávajú už minimálne od začiatku roka 2019. Rok 2019 bol v Austrálii historicky najteplejší a aj najsuchší.

 

 

V Austrálii horí však každý rok, no tohtoročná sezóna lesných požiarov, ktorá začala už počas septembra 2019 v južných oblastiach štátu Queensland sa v priebehu jari a leta veľmi rýchlo rozšírila až do štátov Nový Južný Wales a Viktória. Kritická situácia panovala v mnohých oblastiach až do 15. januára 2020.

 

Zatiaľ bolo požiarmi zasiahnuté územie s celkovou plochou približne 110-tisíc kilometrov štvorcových

 

Zdevastovanie ekosystémov a ľudských osídlení

Doposiaľ si požiare vyžiadali 28 ľudí a zničených bolo 4 000 budov. Lesné požiare spôsobili aj výrazné zhoršenie kvality ovzdušia nad bezprecedentne rozsiahlym územím tak vo vnútrozemí ako aj v pobrežných oblastiach Austrálie. Dotklo sa to aj najväčších mestských aglomerácií na východnom a južnom pobreží: Sydney, Melbourne či Canberra.

 

 

Vplyv aj na obyvateľov mimo Austrálie

Požiare majú vplyv aj na obyvateľov mimo austrálskej pevniny, predovšetkým na Novom Zélande, či dokonca v strednom Čile a Argentíne, ktoré sú od požiarov vzdialené 10 až 11-tisíc km.

 

Družicové merania aerosólových koncentrácií v atmosfére poukazujú na to, že nezanedbateľná časť znečistenia sa dostala dokonca až do stratosféry, ktorá sa nachádza približne 20 km na zemským povrchom. Okrem znečisťujúcich látok a častíc dymu, lesné požiare sú aj zdrojom významných emisií CO2.

 

 

Podľa údajov Európskeho programu pre monitorovanie atmosféry a klímy (Copernicus) sa z požiarov od začiatku septembra 2019 uvoľnilo do atmosféry viac ako 400 miliónov ton CO2, čo je 1 % globálnych antropogénnych emisií CO2 a viac ako 2/3 objemu emisií Austrálie.reklama


reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok