Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
19. aug. 2022Lýdia
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení
Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení
02.03.2021 15:55 Domov
Aké pokuty hrozia za porušenie pandemických opatrení?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.03.2021 15:55 Domov

Aké pokuty hrozia za porušenie pandemických opatrení?SLOVENSKO - Viete aká pokuta vám hrozí za porušenie opatrení? Podľa polície sa ku každému prípadu pristupuje osobitne.


Za porušenie protiepidemických opatrení môže polícia udeliť v blokovom konaní pokutu do 1000 Eur. V správnom konaní môže byť pokuta vo výške 1659 Eur.

 

Od začiatku pandémie bolo zaznamenaných vyše 22 000 priestupkov. Od stredy 3. marca sa kontroly zvýšia. "V prípade, ak nie sú splnené podmienky blokového konania, oznámi priestupok na okresný úrad," napísali na sociálnej sieti. 

 

Na facebooku polície Slovenskej republiky boli zverejnené paragrafy, na základe ktorých môžu byť udelované pokuty.

 

Súvisiaci článok: V uliciach stretnete oveľa viac policajtov a vojakov! Budú kontrolovať dodržiavanie opatrení

 

 

Povinnosť nosenia rúška

 

Povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest, vyplýva z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia.

 

 

V prípade porušenia tejto povinnosti ide o priestupok § 56 ods. 1 písm. f) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia - porušením povinnosti podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Povinnosť riadneho prekrytia horných dýchacích ciest (ústa a nos) je uložená podľa § 48 ods. 4 písm. r) zákona č. 355/2007 Z.z. na základe § 1 ods. 1 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR č. 11/2020, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.

 

Príslušník polície môže uložiť pokutu v blokovom konaní do 1 000 €, pričom v prípade, ak nie sú splnené podmienky blokového konania, oznámi priestupok na regionálny úrad.

 

 

Karanténa

 

Nedodržanie povinnej karantény je porušením zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Za ich porušenia hrozí taktiež 1000-eurová pokuta. Pri porušení karantény ide o priestupok podľa § 56 ods. 1, písm. c) zákona č. 355/2007 Z. 

 

 

 

Zákaz vychádzania

 

Porušenie zákazu vychádzanie je priestupkom na úseku civilnej ochrany podľa § 32 ods. 1 písm. a) zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov. Porušenie zákazu vychádzania je, ak osoba nepreukáže výnimku zo zákazu vychádzania.

 

 

V tomto prípade vám môže príslušník polície uložiť pokutu v blokovom konaní do 1 000 €, pričom v prípade, ak nie sú splnené podmienky blokového konania, oznámi priestupok na okresný úrad.

 

 

Hromadné podujatia

 

Pri usporadúvaní, či účasti na hromadnom podujatí, ide o iný správny delikt podľa § 57 ods. 33, písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z.  Povinnosť zákazu alebo obmedzenia prevádzky je uložená podľa § 48 ods. 4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z.z. na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR č. 45/2021, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí, pričom sa uzatvárajú maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby. 

 

 

Príslušník polície môže celú vec odovzdať na prejednanie na miestne príslušný regionálny ÚVZ.

 

 

Pozor si treba dať i pri dodržiavaní pravidiel týkajúcich sa vstupu a výstupu z územia Slovenskej republiky a všeobecne pri cestovaní.

 

 

Súvisiaci článok: AKTUALIZOVANÉ: Unikli nové opatrenia! Ak nezaberú, zrejme nás čaká uzatvorenie krajinyreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Polícia Slovenskej republiky/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok