Ajax si odnáša z Londýna cenné víťazstvo, hrdinom stretnutia van de Beek

NETKY.SK • 1 Máj 2019, 14:40 • 2 min

LONDÝN - Ajax Amsterdam neprestáva udivovať celý svet svojimi výkonmi v tohtoročnej Lige majstrov. Po vyradení dvoch kandidátov na titul, najprv Real Madrid a neskôr aj Ronaldov Juventus, sa včera večer postavil proti Tottenhamu Hotspur na horúcej pôde nového štadióna "kohútov" v Londýne.

Domáci nastúpili bez útočníkov Harryho Kanea, ktorý je zranený a vykartovaného Heung-Min Sona. Pre ofenzívu to nebol neriešiteľný problém, ale hráči Ajaxu boli smerom dopredu od úvodu živší. V 15. minúte potiahol akciu Neres, loptu následne odovzdal Zijachovi a ten kolmicou vyzval ku skórovaniu Donnyho van de Beeka - 0:1.

Strelec gólu mal skvelú príležitosť aj o osem minút neskôr, keď si narazil loptu s Neresom, ale z uhla mieril iba do brankára. V 32. minúte prišla ďalšia komplikácia pre domácich, keď sa zrazili Toby Alderweireld a Jan Vertonghen. Dlho sa nehralo, Vertonghen utrpel krvavé zranenie a hoci sa vrátil na ihrisko, musel o chvíľku zamieriť do šatne viditeľne otrasený. Do konca prvého polčasu si domáci nepripísali ani jednu strelu na bránku a hráči holandského tímu si odniesli do šatne tesný náskok.

Hneď po prestávke videli diváci šance na oboch stranách. Najskôr po dobrej práci Llorenteho zblokoval de Ligt Alliho strelu, vzápätí mieril spoza šestnástky tesne vedľa Tagliafico. V 56. minúte domáci pekne zakombinovali, ale zakončujúci Alli poslal loptu hlavou nad bránku. Výkon Tottenhamu bol lepší ako v prvom polčase, dostával sa viac do hry, ale Ajax dobre bránil a čakal na protiútoky. V 78. minúte sa hostia k jednému dostali, zakončujúci Neres po ňom opečiatkoval pravú žrď. Domáci tréner Mauricio Pochettino reagoval dvojnásobným striedaním, ale vyrovnať sa už jeho zverencom nepodarilo.

prvý zápas semifinále LM 2018/2019

Tottenham Hotspur - Ajax Amsterdam 0:1 (0:1)

Gól: 15. van de Beek, rozhodoval: Lahoz (Špa.), ŽK: Tagliafico, Veltman (obaja Ajax)

zostavy:

Tottenham: Lloris – Alderweireld, Sanchez, Vertonghen (39. Sissoko) – Trippier (79. Foyth), Eriksen, Wanyama, Rose (79. Davies) – Alli, Llorente, Lucas Moura

Ajax: Onana – Veltman, de Ligt, Blind, Tagliafico – van de Beek, Schöne (65. Mazraoui), de Jong – Zijach (87. Huntelaar), Tadič, Neres