Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2022Ondrej
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.10.2022 15:21 Domov
Vysoký židovský sviatok Jom Kipur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.10.2022 15:21 Domov

Vysoký židovský sviatok Jom KipurBRATISLAVA - Jom kipur, deň zmierenia, je najvýznamnejším a najväčším židovským sviatkom. Sefardi označili tento deň za deň očisty ducha od hriechu.


,,Jom kipur je 10. deň 7. mesiaca Tišri. Prvý deň Tišri sa začína Rosh ha Shana, čiže Nový rok. Pre svoj význam je označený aj ako Sabbath Sabaton .V tento deň Boh odpustil Izraelu zhotovenie Zlatého teľaťa a v tento deň bol aj súčasne aj obriezaný Abrahám," začína svoje rozprávanie profesor Pavel Traubner, čestný predseda ŽNO na Slovensku. ,,Pôst je viac, než 24 hodín  bez príjmu potravy i tekutín. Je charakterizovaný množstvom modlitieb. V Izraeli vo väčšine oblastí nechodia automobily, nevysiela televízia ani rádio, sú zatvorené obchody a úrady, dokonca nie je možné nosiť kožené oblečenie a obuv, ani šperky. Jediné, čo funguje, je polícia, zdravotníctvo a armáda. Po celý deň sa nosí v Synagóge Talit a oslovujú sa ľudia  Chatima Tova, čo znamená nech sa si zapísaný do knihy života,´´, pokračuje profesor Traubner.  Charakteristikou sviatku je teda pôst, modlitba a dobročinnosť. Jedna z modlitieb je krásna modlitba Avinu malkenu, ktorú impozantným spôsobom interpretuje Barbra Streisand. Počas sviatku sa hovorí aj maskér teda modlitba za všetkých príbuzných mŕtvych. ,,Záverečná modlitba Neil končí zatrúbením na šofar, čím sa končí sviatok, čo vypostení veriaci už intenzívne očakávajú, ´´ podotýka profesor Traubner. Pôst sa netýka detí a chorých. ,,Za pozornosť stojí fakt, je že v roku 1973, počas Jom kipur arabské štáty prepadli modliaci sa a nepripravený Izrael, stálo to mnoho životov ale v krátkej dobe Izrael zvíťazil. Tento najväčší židovský sviatok je veľmi striktný v modlitbách. Dôležitá je hlavne spoveď pánu Bohu z hriechov a je adresovaná priamo Bohu bez sprostredkovateľa. Pán Boh rozhodne, či zapíše modliaceho sa do knihy životov pre ďalší rok, čo je prianím všetkých modliacich sa.,´´ uzatvára pútavé rozprávanie vždy dobre naladený a ochotný pomôcť, človek s veľkým Č, pán profesor Pavel Traubner.
 reklama


reklama


Zdroj: Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  istockNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok