Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. feb. 2023Veronika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
13.12.2012 13:24 Politika
Poslanci schválili rozpočet, deficit má v budúcom roku klesnúť pod 3 %
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.12.2012 13:24 Politika

Poslanci schválili rozpočet, deficit má v budúcom roku klesnúť pod 3 %Poslanci schválili rozpočet, deficit má v budúcom roku klesnúť pod 3 % - Politika Poslanci Národnej rady (NR) SR po štyroch dňoch diskusií definitívne schválili štátny rozpočet aj rozpočet verejnej správy na nasledujúci rok. Hotovostný schodok dosiahne 3,


Poslanci Národnej rady (NR) SR po štyroch dňoch diskusií definitívne schválili štátny rozpočet aj rozpočet verejnej správy na nasledujúci rok. 

Hotovostný schodok dosiahne 3,085 miliardy eur pri celkových príjmoch 13,9 miliardy eur a výdavkoch 17 miliárd eur. Deficit verejných financií má klesnúť pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Pôvodný vládny návrh Smer-SD v parlamente ešte upravil, a to vzhľadom na aktuálnu nižšiu prognózu daňových príjmov štátu v roku 2013. Očakávaný výpadok v sume 260 miliónov eur vykrýva z najväčšej časti pôvodne vyčlenená rezerva, z ktorej sa použije 213 miliónov eur. Päť ministerstiev prišlo spolu o viac ako 21 miliónov eur, o zvyšných 26 miliónov eur sa zvýšil hotovostný deficit.

Zákon roka prešiel 82 hlasmi poslancov vládneho Smeru-SD. Zo 146 prítomných zákonodarcov bolo proti rozpočtu 64, pričom nikto z poslancov sa nezdržal. Snemovňa o návrhu diskutovala štyri dni. V rozprave vystupovali prevažne zástupcovia opozície, ktorí rozpočet podrobili ostrej kritike.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec zdôrazňoval, že rozpočet stojí na vode. "Problémom je nielen to, že čísla rozpočtu sa stávajú stále viac nereálnymi, ale aj fakt, že vláda sa zamerala iba na budúci rok," upozornil. Vysvetlil, že vládny kabinet nehľadel pri zavádzaných opatreniach v oblasti daní a odvodov do budúcnosti. "Opatrenia ničia podnikateľské prostredie, pracovné miesta," zdôraznil s tým, že zmeny sa dotknú najmä malých a stredných podnikateľov. Tí totiž nemôžu optimalizovať svoje daňové základy, nemôžu odísť do zahraničia. Jeho kolega, nezaradený poslanec Daniel Lipšic sa pripojil s konštatovaním, že vláda nevie, ako ďalej pri konsolidácii.

Opatrenia vlády podľa Eleméra Jakaba (Most-Híd) odrádzajú ľudí od poctivej práce, čím nepriamo podporia rozmach čiernej ekonomiky. "Podceňujete reakciu ľudí. Ťarchy, ktoré hodíte na ľudí, ich nebudú podporovať, aby poctivo pracovali," zdôraznil. S presvedčením dodal, že človek, ktorý vymyslel celú filozofiu budúcoročného štátneho rozpočtu, nemal predstavu, ako a z čoho ľudia na Slovensku žijú.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na koniec rozpravy zhodnotil, že počul kultivované príspevky k veci, ale aj rôzne bludy a opakované lži. Podľa vlastných slov veľmi dobre chápe, aký obraz o súčasnej vláde chce vytvoriť veľká časť parlamentnej opozície. "Snaží sa všetko maľovať načierno a prišiť možný budúci vývoj v našej krajine Smeru-SD, ktorý prevzal zodpovednosť za vládnutie v apríli tohto roka," upozornil.


R. FICO: Štátny rozpočet je plánom dôveryhodným a realistickým

Budúcoročný rozpočet je jedným z najvýznamnejších nástrojov, ako udržať Slovensko v centre diania, a to nielen v roku 2013, ale aj v nasledujúcich rokoch. Takto zhodnotil zákon roka tesne po jeho schválení v parlamente premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Nie je asi žiadne tajomstvo, že rok 2013 všetci považujú v Európe a vo svete za rok, ktorý bude rozhodujúci z pohľadu krízy. A preto každá jedna krajina sa snaží prijímať opatrenia v podobe konsolidácie verejných financií," povedal s tým, že rozpočet je najvýznamnejším nástrojom udržania deficitu pod troma percentami.

Štátny rozpočet označil za dôveryhodný. Podľa jeho slov fakt, že je realistický, dokazuje aj hodnotenie organizácií ako Európska komisia. "Ukázali sme, že máme zodpovednosť za túto krajinu," uviedol. Fico zároveň poďakoval svojim poslancom za vládny Smer-SD za podporu zákona v pléne.
Zdroj: TASR


reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok