Michal Malátný z Chinaski si albumom Rockfield splnil sen

NETKY.SK • 12 December 2014, 14:38 • 2 min
Michal Malátný z Chinaski si albumom Rockfield splnil sen

BRATISLAVA - Česká kapela Chinaski nedávno uviedla na trh album Rockfield. Novinka obsahuje jedenásť skladieb a vznikla v rovnomennom štúdiu vo Walese, kde nahrávali napríklad Black Sabbath, Queen, Iggy Pop, Robert Plant či Coldplay. Formácia nahrávku tento týždeň pokrstila v bratislavskom klube Loft!. Ako prezradil spevák a gitarista kapely Michal Malátný v rozhovore pre agentúru SITA, Chinaski majú slovenské publikum radi.

slovakia

left justify in out

"Krst dopadol skvelo, klub sa mi veľmi páčil. Ľudia boli výborní a bolo poznať, že album už počuli. Bolo to naozaj príjemné a tešíme sa na budúci rok, keď prídeme na koncerty a festivaly. Mali by sme prísť do Bratislavy v januári a potom aj na jeseň. Chodíme na Slovensko už dlho a radi. Tu hráme menej ako v Česku, takže sme o niečo vzácnejší a preto sa sem aj radi vraciame. Vy máte takú náturu - keď sa idete baviť, tak sa jednoducho idete baviť. Čo je podľa mňa perfektné. Slováci majú skrátka srdce na dlani," vyjadril sa frontman. 

 

Spevák rozprával aj o samotnom nahrávaní štúdiovky. Podľa jeho slov mal s kolegami možnosť zažiť úplne inú pracovnú atmosféru, na akú boli zvyknutí. "Čo sa týka technológií, tie sú už rovnaké. Najväčší rozdiel medzi prácou doma a v zahraničí bol ten, že sme pracovali s producentom Gregom Haverom, ktorý robil napríklad s Manic Street Preachers. Ďalší rozdiel bol v jeho profesionálnom prístupe. Za tých 13 dní chodil do štúdia o desiatej ráno a odišiel najskôr o ôsmej večer, niekedy až okolo polnoci. On snáď ani nechodil na záchod, ani nejedol," povedal. 

 

"Greg mal všetky skladby rozpísané do detailu, vždy len ukázal na niektorého z nás, aby išiel do štúdia a nahral svoj part. Bol to skutočne profesionálny a sústredený výkon, s akým som sa v Čechách ešte nestretol. Aj my máme dobrých producentov, ale predsa len, je to celé úplne iné. Producent väčšinou robí ešte na nejakých ďalších veciach a aj muzikanti napríklad odvedú deti ráno do škôlky a podobne. Veľa vecí človeka rozptyľuje. Teraz to bolo iné, všetky starosti boli od nás ďaleko, takže sme sa mohli sústrediť len na prácu. Ak mám byť úprimný, už sa mi nechce nahrávať album v Čechách," dodal s úsmevom spevák. 

 

Kapela strávila vo Walese približne dva týždne, počas ktorých bola prevažne v štúdiu. Voľného času hudobníkom veľa nezostávalo. "Na žiadne veľké výlety sme nemali čas. Štúdio sa nachádza na vidieku, najbližšia dedina bola vzdialená asi pol hodinu. Raz v sobotu som sa bol pozrieť na blší trh. Mali sme aj pekné počasie, pršalo len jeden deň, miestni obyvatelia nám hovorili, že je to zázrak. Príroda je tam nádherná, doobeda sme všetci chodili behať, potom som písal texty a večer som chodil do štúdia spievať," objasnil muzikant. 

 

Chinaski dostali možnosť nahrávať v zahraničí vďaka ich novému vydavateľstvu Brainzone, ktoré im pomohlo s výberom producenta. "Išli sme spolu na týždeň do Londýna, kde sme každý deň navštívili dve štúdiá. Nakoniec sme si najviac padli do ucha s Gregom. Spoluprácu sme si vyskúšali vlani, keď sme vydali výberovku k 20 rokom na scéne, na ktorú sme robili dve nové skladby Stížnost a Hlavolam. A tie dopadli výborne. Potom sme museli prehovoriť Grega, aby s nami nahral celý album. Súhlasil, ale podmienkou bolo, že musíme ísť nahrávať do Walesu. Povedal, že z nás vyžmýka to najlepšie, a čo povedal, to aj urobil," prezradil líder, ktorý je s nahrávkou naozaj spokojný. 

 

"Mám pocit, že je to náš najlepší album a pokiaľ už žiaden ďalší nenahráme, tak ma to nebude mrzieť, pretože týmto albumom som si splnil sen - teda nahrať vyrovnanú štúdiovku, ktorá od začiatku až po koniec drží pohromade, nie je na nej žiadna pieseň len do počtu. V minulosti sa stalo, že sme si povedali, že dve alebo tri skladby z nejakého albumu nikdy pred ľuďmi hrať nebudeme a ani sme ich nehrali. Kdežto tento album zahráme naživo celý a s veľkou chuťou," vyhlásil rodák z Jičína, ktorý má z albumu najradšej skladbu Každý ráno. Je to zároveň najnovší singel, ktorý kapela predstavila na Českom slávikovi, odkiaľ si odniesla striebornú trofej v kategórii Skupiny. 

 

V zoskupení v súčasnosti pôsobia aj Petr Kužvart, František Táborský, Ondřej Škoch, Štěpán Škoch a Otakar Petřina. Na albume Rockfield spojili tvorivé sily dohromady viacerí členovia, o texty sa však vo väčšine prípadov postaral spevák a o hudbu zas gitarista František Táborský. "Inšpiráciu čerpám najmä zo života. Po Prahe jazdím zásadne mestskou hromadnou dopravou, počúvam, o čom sa ľudia rozprávajú, a keď sa mi niečo zapáči, zapíšem si to do telefónu alebo notesa. Napríklad frázu "jaký si to uděláš, takový to máš" (z piesne 1. signální, pozn. SITA) som počul v krčme," uviedol interpret, ktorý sa pred nedávnom stal dvojnásobným otcom. 

 

Kapela, ktorá má na konte okrem novinky aj albumy ako Chinaski (1995), Dlouhej kouř (1997), Nanana a jiné popjevky (2000), Originál (2002), Music bar (2005) či Není na co čekat (2010) a množstvo hitov ako 1. signální, Tabáček, Zadarmo či Klára, prichystala pre fanúšikov a fanúšičky prekvapenie. Rockfield vydá v januári na vinyle. "V januári album vyjde znova, ale tentoraz na vinyle. Pôjde o limitovanú edíciu. Možno tam doplníme jednu skladbu, ktorú sme nahrali, no na album sa už nedostala. Veľmi sa na to teším, že budem mať našu hudbu na čiernej platni tak, ako to má byť," povedal Michal Malátný.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies