Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. mar. 2023Blahoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
11.08.2020 11:01 Environetky
Bývalý český policajt a potápač zo Sumatry pomáha chrániť našu prírodu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.08.2020 11:01 Environetky

Bývalý český policajt a potápač zo Sumatry pomáha chrániť našu príroduBol na Sumatre i Ugande a chystá sa aj do Konga. Jedným z jeho snov je východ Ruska. Milan Jeglík je českým nadšencom a ochranárom prírody a aj vďaka svojím aktivitám čas neraz trávi aj v krajine medzi Tatrami a Dunajom.


Nachádza sa tu najmä z dôvodu dôležitej misie, keď pomáha monitorovať pohyb či stravovacie návyky zvierat. No je za ním aj mnoho ďalších aktivít. Je aj spoluzakladateľom a predsedom neziskovej organizácie Prales dětem, ktorá je aktívnou súčasťou celosvetového hnutia ochranárov prírody a jej činnosť má dosah na viaceré kontinenty. Súčasťou pôsobenia organizácie sú aktivity proti pytliakom i ochrana kriticky ohrozených zvierat.

 

 

Monitoring

Na Slovensku majú dohodu o spolupráci so Štátnou ochranou prírody na monitoringu Kremnických vrchov a spolupracujú aj s Chránenou krajinnou oblasťou Štiavnické vrchy. „Práve teraz robíme v týchto územiach monitoring, predovšetkým medveďov hnedých a vlkov,“ povedal s tým, že odoberajú srsť alebo trus na vzorky genetickej analýzy, ktorú následne skúmajú odborníci z pražskej Karlovej univerzity. „Je to naozaj prvý, komplexný a ucelený program, alebo projekt na zistenie počtu medveďov na Slovensku,“ doplnil bývalý policajt s tým, že sa odoberajú aj vzorky potravy. „Pretože je tu určitý tlak, že sa neustále zvádza na vlkov aj napadnutie hospodárskych zvierat,“ vysvetlil.

 

 

Strašidlo

Jeglík dodal, že práve vďaka tejto analýze bude možné približne zistiť realitu. „Aké percento potravy tvoria u týchto šeliem hospodárske zvieratá,“ spresnil. Existuje totiž aj podozrenie na falšovanie týchto skutočností, a to z pragmatických dôvodov. „Napríklad v Česku máme skúsenosti, že ovce, ktoré potrhali napríklad túlavé psy, tak sa vydávajú za vlkov, pretože keď je to písané na vlky, tak ten poľnohospodár dostane kompenzáciu od štátu,“ spresnil s tým, že iná príčina smrti vylučuje práve finančnú náhradu. „Z tých vlkov sa stáva také strašidlo, ktoré otvára kompenzačné zdroje a nemusí to byť vždy pravda,“ dvihol varovný prst a dodal, že na Slovensku robia aj monitoring na území Nízkych Tatier.

 

 

Sumatra

V roku 2009 začali so zaujímavou činnosťou, ktorou chcú pomôcť zachrániť pralesy. Za oblasť pôsobenia si vybrali Sumatru v Indonézii, pričom táto destinácia nebola náhodnou. „Ja som tam predtým dlhodobo žil, živil som sa potápaním. A vlastne ma dosť veľmi oslovil tropický dažďový prales,“ naznačil s tým, že chcel pridať ruku k dielu a pomôcť matke prírode tak, že pomôže odkúpiť časť tohto pralesa.

 

 

Proti pytliakom

Súčasťou je aj činnosť proti nelegálnym poľovníkom. „V ochrannom pásme na hranici s Národným parkom máme svoju protipytliacku hliadku, ktorá stráži nielen našu rezerváciu, ale aj blízke okolie. Monitorujeme ohrozené druhy zvierat, zameriavame sa špeciálne na sumatrárske tigre,“ spresnil s tým, že mali aj niekoľkoročnú spoluprácu s národným parkom a sústredili sa aj na vzdelávanie ľudí v tejto oblasti.

 

 

Korytnačky a oko

Ďalší projekt nesie názov Blue life a nachádza sa len približne 300 km ďalej – v Indickom oceáne. „V spolupráci s vládou máme päťročnú zmluvu o ochrane korytnačiek na ostrove Bankaru. Financujeme v Indonézii dve neziskové organizácie, ktoré podporujeme v tejto činnosti, školíme tých ľudí a oni vlastne vykonávajú priamu ochranu pod naším dohľadom a financovaním,“ objasnil Jeglík s tým, že veľmi úspešný práve aj svetový monitorovací projekt Oko zeme. „Zameriava sa na monitorovanie zvierat pomocou foto-pascí, nielen na Slovensku a nielen v Indonézii,“ povedal s tým, že na Slovensku sa projekt volá Oko medveďa a na Sumatre Oko tigra.

 

 

Ďalšie plány

Organizácia má aj ďalšie plány. Rok monitorovala súkromnú rezerváciu na ochranu nosorožcov v Ugande a najnovšie sa chystá aj na pomoc gorilám do Konga. „Postupne sa nám otvárajú brány do ďalších krajín. Máme otvorené dvere aj na Kostariku na pomoc pri monitoringu v niektorých národných parkoch a možno, výhľadovo, ak sa to podarí, tak taký náš veľký cieľ a sen je pomoc pri monitoringu tigrov na ďalekom východe Ruska,“ uzavrel bývalý policajt a potápač.

 

 

 reklama


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  Facebook/Spravedlnostproprirodu/ Nicole BlankenshipNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok