VIDEO Zvyšuje sa tlak reťazcov na zvyšovanie ponuky vajec z podstielkových chovov

NETKY.SK • 8 Jún 2018, 11:33 • 2 min
VIDEO Zvyšuje sa tlak reťazcov na zvyšovanie ponuky vajec z podstielkových chovov

BRATISLAVA - Sebestačnosť Slovenska v produkcii slepačích vajec v roku 2017 dosiahla úroveň 106,6 %. Uviedol to na tlačovej konferencii riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár. Prieskumom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) na prelome rokov 2017 a 2018 sa podľa neho zistilo, že na pultoch reťazcov v SR je iba 66 % slovenských vajec, medziročne prišlo k poklesu podielu slovenských vajec o 6 %.

slovakia

left justify in out

Podľa neho je však na mieste otázka, ako to bude so sebestačnosťou v produkcii vajec v SR v najbližšom období. "Na Slovensku je v súčasnosti veľký tlak obchodu na zvyšovanie ponuky vajec z podstielkových chovov. Takmer všetky zahraničné obchodné reťazce už počas roku 2017 deklarovali, že od roku 2025 nebudú vo svojich prevádzkach predávať spotrebiteľom vajcia z klietkových chovov," priblížil.

 

V ponuke podľa riaditeľa ÚHS majú byť iba vajcia podstielkové, z voľných výbehov a z biochovov. Ako dôvod uviedli tlak spotrebiteľov na nákup tohto typu vajec. Napriek predtým deklarovanému roku 2025 už v apríli 2018 oznámili dva zahraničné reťazce producentom vajec v SR informáciu, že už v roku 2018 nebudú nakupovať žiadne slovenské klietkové vajcia v malých spotrebiteľských baleniach, iba vajcia podstielkové.

 

ÚHS, ako aj producenti vajec v SR považujú podľa Molnára tento tlak zahraničných obchodných reťazcov za neopodstatnený z pohľadu podmienok v chove nosníc na Slovensku. "Klietkové chovy majú podiel 88,5 % na chove nosníc v SR, podstielkové chovy iba 11 %, podiel biologických chovov a chovov s voľným výbehom je iba na úrovni 0,5 %," poznamenal.

 

Tento tlak nemá podľa neho ani žiadne kvalitatívne opodstatnenie. Dôvodom je fakt, že kvalita a zloženie vajec vôbec nezávisia od spôsobu chovu nosníc, pretože kvalitu a zloženie vajec ovplyvňuje iba krmivo, ktoré nosnica konzumuje a jeho zloženie.

 

"Tento tlak obchodných reťazcov by bolo možné považovať za snahu o likvidáciu slovenských chovov nosníc, zníženie sebestačnosti SR v produkcii vajec a získanie slovenského trhu s vajcami pre masívny dovoz vajec zo zahraničia. Najväčším problémom je, že v SR nie je v najbližšom období možné výrazne zvýšiť ponuku vajec z podstielkových chovov," dodal.

 

Únia hydinárov Slovenska je stavovská dobrovoľná a nepolitická organizácia združujúca slovenských liaharov, chovateľov a spracovateľov hydiny aj producentov slepačích vajec. Vznikla v roku 1996 a v súčasnosti má 40 členov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies