ZSSK Cargo by mala tento rok vnútroštátne prepraviť 800.000 ton dreva
Postupný pokles v preprave dreva sa podarilo Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo), a. s., zastaviť v minulom roku vďaka zavedeniu cestného mýta i častejším kontrolám zameraným na preťažovanie nákladných vozidiel na cestnej infraštruktúre.
"Najväčší nárast zaznamenáva spoločnosť práve vo vnútroštátnej preprave. V tomto roku očakávame, že prepravíme vo vnútroštátnej preprave približne 800.000 ton dreva, čo je viac ako 2,5-násobok oproti roku 2009. Dostaneme sa tak na úroveň prepráv v rokoch 2004 a 2005," informovala riaditeľka odboru komunikácie a hovorkyňa ZSSK Cargo Monika Schmidtová.
"Pokiaľ ide o prepravy dreva v režime vývoz, tie sú priamo závislé od množstva, ktoré sa v rámci SR vyťaží. V posledných troch rokoch je vývoz ustálený na úrovni 1,0 až 1,2 milióna ton ročne. Prevláda pritom preprava guľatiny a reziva pre drevospracujúci priemysel. Tovarové toky sú smerované najmä do Rakúska, ČR a Talianska," uviedla.
Konštatovala, že ročný objem prepravy dreva v ZSSK Cargo sa pohybuje v posledných piatich rokoch na úrovni 2 až 2,5 milióna ton. V roku 2005 pritom spoločnosť prepravila takmer 3,5 milióna ton tejto komodity. Vďaka cestnému mýtu a akvizičnou činnosťou spoločnosti sa darí zvyšovať podiel prepravy dreva po železnici.
Približne polovicu z objemu prepravy dreva ZSSK Cargo tvorí vývoz a takmer 30 % vnútroštátna preprava. Zvyšok predstavuje dovoz a tranzit. Drevo prepravované vo vnútroštátnej preprave a v dovoze spracuje v drvivej väčšine slovenský papierenský priemysel.
"Preprava dreva sa v rámci SR realizuje takmer v plnej miere v jednotlivých vozňoch prípadne skupinách vozňov. Preto najväčším konkurentom pre ZSSK Cargo je v týchto prepravách cestná doprava. Hoci cestná doprava je operatívnejšia než železničná, pri dlhších vzdialenostiach už vie železnica ponúknuť v tejto komodite konkurencieschopnú cenu. Okrem ekonomického hľadiska sú dôležitými a v súčasnosti nezanedbateľnými atribútmi prepravy dreva po železnici aj bezpečnosť a ochrana životného prostredia," dodala Schmidtová.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies