ŽSR v tomto období evidujú 14 zrážok vlaku s osobami, z toho 11 smrteľných. Dalo sa im predísť?

NETKY.SK • 4 Jún 2024, 14:47 • 2 min
ŽSR v tomto období evidujú 14 zrážok vlaku s osobami, z toho 11 smrteľných. Dalo sa im predísť?

BRATISLAVA - V tomto období evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) 14 zrážok vlaku s osobami, z toho 11 smrteľných, jednu zrážku vlaku z cyklistom a 5 zrážok vlaku s cestným motorovým vozidlom

slovakia

left justify in out

Dňa 6. mája osobný vlak v Turzovke na aktívnom priecestí s jedinečným identifikačným číslom (JIČ) SP0071 narazil do cestného motorového vozidla. Vodička vozidla bola odvezená na vyšetrenie do nemocnice. Udalosť sa zaobišla bez zranení cestujúcich a vlakového personálu.

Dňa 9. mája počas jazdy osobného vlaku v úseku Tvrdošín – Trstená došlo na pasívnom priecestí s JIČ SP0239 k zrážke s cestným motorovým vozidlom. K zraneniu cestujúcich a posádky auta nedošlo.

Dňa 13. mája počas jazdy vlaku REX vo Veľkom Mederi došlo na aktívnom priecestí s JIČ SP2144 ku zrážke s nákladným cestným motorovým vozidlom. Ťažko zranený vodič nákladného auta bol prevezený leteckou záchrannou službou do nemocnice, ľahko zranený rušňovodič a jeden cestujúci boli ošetrení na mieste nehody. Pri zrážke došlo k vykoľajeniu vlaku, poškodeniu traťovej koľaje a poškodeniu priecestného zabezpečovacieho zariadenia.

Dňa 15. mája počas jazdy osobného vlaku v Kežmarku došlo na priecestí s JIČ SP0278 k zrážke s cestným motorovým vozidlom. K zraneniu cestujúcich ani účastníkov nehody nedošlo.

Dňa 27. mája počas jazdy osobného vlaku v úseku Stará Ľubovňa – Podolínec cez pasívne priecestie s JIČ SP2479 (priechod pre chodcov a cyklistov) došlo k zachyteniu maloletej civilnej osoby na bicykli, neoprávnene sa pohybujúcej na priechode. Osoba bola odvezená na ošetrenie.

Dňa 29. mája osobný vlak v Ivanke pri Nitre narazil na priecestí s JIČ SP0812 do autobusu (bez cestujúcich). Rušňovodič utrpel zranenie oka a bol prevezený na ďalšie vyšetrenie do nemocnice. Došlo k poškodeniu výstražníka na priecestí.

Železnice Slovenskej republiky vyzývajú verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate. Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu v závislosti od rýchlosti aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne.

Železnice Slovenskej republiky ako manažér infraštruktúry opakovane apelujú na všetkých vodičov, chodcov, cyklistov, aby si pred železničným priecestím počínali vždy mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčili, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie. Na železničných priecestiach označených dopravnou značkou “Stoj, daj prednosť v jazde!“ je vodič povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať, musí dbať však na to, aby vozidlo nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byť zachytené prechádzajúcim vlakom. Tieto ustanovenia sa samozrejme vzťahujú aj na chodcov a cyklistov.

V prípade uviaznutia vozidla na železničnom priecestí je potrebné zavolať Integrovaný záchranný systém (IZS) na telefónne číslo 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia JIČ v tvare SP xxxx, umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného zničenia. Operátori IZS následne vykonajú opatrenia na zastavenie železničnej dopravy a varovanie rušňovodiča koľajového vozidla.

Ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, spustí sa svetelná výstraha a zatvoria sa závory, je potrebné spustené závory bez zaváhania preraziť, pretože za krátku chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo, ktorého hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a ktorého rušňovodič nemá v drvivej väčšine prípadov žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť. Rovnako ŽSR v poslednej dobe evidujú zvýšený počet osôb, pohybujúcich sa v obvode dráhy či už s úmyslom skrátiť si cestu, alebo aj s úmyslom ukončiť svoj život. Pohyb v obvode dráhy, čo je vlastne priestor vo vzdialenosti menšej ako 3 metre od vonkajšieho okraja telesa železničnej dráhy a stavieb, konštrukcií a pevných zariadení, ktoré sú jej súčasťou, je prísne zakázaný ustanoveniami zákona o dráhach a povolený je len určených miestach, ako sú nástupištia alebo priecestia a podobne a aj to len v prípade, ak je takýto pohyb bezpečný a nie je zakázaný napr. svetelnou výstrahou alebo zamestnancom železnice. Pohyb v tomto priestore môže byť životu nebezpečný, pretože sa môže stať, že z vlaku môže niečo trčať napr. z nákladu, alebo tlaková vlna vyvolaná jazdou vlaku môže osobu v blízkosti koľajiska zhodiť a zraniť.

ŽSR evidujú aj prípady vandalizmu a preto opätovne upozorňujú aj na nebezpečné dôsledky vandalizmu, a teda aj úmyselného poškodzovania majetku. Vandali si neuvedomujú, že svojím konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale hazardujú aj s ľudskými životmi. ŽSR preto prosia verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici, aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu a eliminovala trestnú činnosť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ŽSR, Foto: Polícia SR (archívne foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies