Zosadený katalánsky premiér je pripravený stretnúť sa s Rajoyom

NETKY.SK • 24 November 2017, 12:26 • 2 min
Zosadený katalánsky premiér je pripravený stretnúť sa s Rajoyom

BRUSEL - Madridom zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont nemá v úmysle požiadať o politický azyl v Belgicku a je ochotný stretnúť sa v Bruseli s predsedom španielskej vlády Marianom Rajoyom.

slovakia

left justify in out

Uviedol to v rozhovore, ktorý v piatok odvysiela rozhlasová stanica Deutschlandfunk. Ako informoval katalánsky denník El Nacional, Puigdemont v rozhovore upozornil, že nikdy "nebol utečencom, aj keď španielske médiá túto lož šírili". Dodal, že sa tiež nikdy nevyhýbal spravodlivosti.

 

"Do Bruselu som pricestoval úplne legálne a nikdy som sa neskrýval," dodal katalánsky politik, ktorý v rozhovore vysvetlil, ako v Španielsku nemohol brániť svoje práva pred justíciou. Dodal, že v Belgicku môže brániť nielen svoje právo na obhajobu, ale aj práva ostatných zadržaných prívržencov nezávislosti Katalánska, a to tým, že poukáže na postupy španielskych úradov. Tie podľa neho v žiadnom prípade nezaručujú nezávislosť a rešpektovanie práva na obhajobu.

 

V rozhovore tiež Puigdemont uviedol, že sa aj naďalej považuje za katalánskeho premiéra a že Rajoyovi zaslal "nespočetné množstvo" návrhov na začatie dialógu. "Doslova mi povedal: 'Ja nemôžem a nechcem'," informoval o Rajoyovej reakcii Puigdemont. Zdôraznil však, že on sám "chce a musí" hovoriť s premiérom Rajoyom a viesť s ním dvojstranné rokovanie, pretože také problémy ako Katalánsko nemá žiadna iná autonómna oblasť Španielska.

 

Španielska vláda by podľa Puigdemonta nemala plytvať energiou na súdne stíhanie katalánskych politikov podporujúcich nezávislosť, ale radšej prostredníctvom dialógu hľadať politické riešenie politického problému. Puigdemont dodal, že podľa jeho názoru Madrid nemôže naďalej trvať na zachovaní status quo, lebo práve tento stav je súčasťou terajšieho problému.

 

Puigdemont vyslovil predpoklad, že nadchádzajúce voľby v Katalánsku, ktoré Madrid vypísal na 21. decembra, sa skončia rovnakým výsledkom ako tie posledné v roku 2015. Deutschlandfunk túto situáciu označil za "návrat do bodu nula".

 

Puigdemont reagoval, že ak sa voľby skončia znova ziskom tesnej parlamentnej väčšiny pre separatistov, potom Rajoy prehrá a bude mať problém. Zosadený katalánsky premiér vysvetlil, že Rajoy už všetko vyskúšal a nielenže problém nevyriešil, ale ešte ho aj zhoršil.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies