Zomrel renomovaný filmový režisér Claude Chabrol

NETKY.SK • 13 September 2010, 7:34 • 2 min
Zomrel renomovaný filmový režisér Claude Chabrol

Zomrel renomovaný filmový režisér Claude Chabrol

slovakia

left justify in out

img

Renomovaný francúzsky filmový režisér, scenárista, producent i príležitostný herec v jednej osobe Claude Chabrol zomrel dnes ráno vo veku 80 rokov. Informovala o tom parížska radnica bez uvedenia detailov o príčine umelcovho úmrtia.
      Jedna z významných osobností francúzskej kinematografie XX. storočia sa preslávila sociálnokritickými snímkami z prostredia francúzskej buržoázie. Umelec, ktorý netajil vplyv diela Alfréda Hitchcocka na svoju tvorbu, zaujal v mnohých filmoch detailným, miestami až sarkastickým pohľadom na zlo.
      Laureát Európskej filmovej ceny za celoživotné dielo z roku 2003 získal počas desaťročí umeleckej kariéry celý rad ocenení na prestížnych festivalových prehliadkach v Benátkach, Berlíne, Locarne, San Sebastiane, či Toronte.
      Už v 28 rokoch nakrútil Chabrol, ktorý sa k filmu dostal cez filmovú kritiku, pozoruhodný debut Krásny Serge so Jeanom-Claudeom Brialym a Bernadette Lafontovou v hlavných úlohách, za ktorý získal v roku 1959 Cenu Jeana Viga. Túto snímku považujú odborníci za jedno z prvých diel francúzskej novej vlny.
      Umelca už v prvej fáze kariéry lákala psychologická drobnokresba postáv v trileroch, ktoré sa najskôr tešili veľkému záujmu, avšak neskôr sa to zmenilo. Chabrol preto dočasne prešiel na divácky menej náročné filmy, vďaka ktorým bol komerčne úspešnejší a postupne sa mohol vrátiť k projektom, ktoré viac zodpovedali jeho umeleckým predstavám. To už úzko spolupracoval s herečkou-manželkou Stépane Audranovou, popri ktorej však obsadzoval do filmov nezriedka herecké špičky francúzskej scény.
      Výsledkom bolo uznanie filmových kritikov i pozitívne reakcie divákov, vrátane tých v bývalom Československu a neskôr na Slovensku.
      Spomedzi režisérových početných vydarených prác spomeňme aspoň niektoré, ktoré sa objavili svojho času aj v našej distribučnej sieti, tak napríklad Beštia musí zomrieť (1969), Mäsiar (1970) Nevinní so špinavými rukami (1975), Húkanie sovy (1987), či Obrad (1995).
      Claude Chabrol nakrúcal aj v prvom desaťročí nového storočia, jeho novšie práce - spomedzi celkove viac ako 60 snímok a televíznych produkcií -  však nemali tak zásadné postavenie v jeho tvorbe.
      Pri júnových oslavách 80. narodenín sa vyznal, že triumfy predstavujú smrť pre filmára a skromne dodal, že on sa tešil z pekných malých úspechov.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona