Zomrel jeden z najznámejších nemeckých humoristov Loriot

NETKY.SK • 24 August 2011, 12:43 • 2 min
Zomrel jeden z najznámejších nemeckých humoristov Loriot

Zomrel jeden z najznámejších nemeckých humoristov Loriot

slovakia

left justify in out

img

Jeden z najznámejších nemeckých humoristov a satirikov uplynulých desaťročí Loriot, vlastným menom Vicco von Bülov, zomrel v noci nadnes v hornobavorskom Ammerlande pri Starnberskom jazere vo veku 87 rokov. Informovalo o tom umelcovo vydavateľstvo Diogenes.
      Rodák z Brandenburgu an der Havel sa od 50. rokov etabloval ako jeden z najvšestrannejších nemeckých humoristov. Pôsobil ako karikaturista, režisér, herec, scénograf i návrhár kostýmov v jednej osobe. V roku 2003 si vyslúžil na berlínskej univerzite umení titul profesora divadelného umenia.
      Na otázku, čo najviac ovplyvnilo jeho tvorbu, odpovedal umelec pred štyrmi rokmi slovami: Viem, že keď som začal so štúdiom, býval som medzi blázincom, väznicou a cintorínom. Domnievam sa, že to bola iba táto poloha.
      Loriot zanechal rozsiahle dielo, množstvo karikatúr, televíznych relácií, ako aj dva filmy Ödipussi (1988) a Pappa ante Portas (1991). V spomínanom vydavateľstve mu v uplynulých takmer 60 rokoch vyšlo 114 rôznych publikácií v celkovom náklade rádovo miliónov výtlačkov.
      Pseudonym umelca, posledná rozlúčka s ktorým sa uskutoční v úzkom rodinnom kruhu, je francúzskym termínom pre vlhu hájovú, vtáka z erbu jeho rodiny.
      Na správu o Loriotovom úmrtí reagovali dnes so smútkom zhodne významní predstavitelia nemeckého politického i kultúrneho života, vrátane spolkového prezidenta Christiana Wulffa.
      Podľa jeho slov Loriot naučil Nemcov smiať sa. Nemecko stráca v jeho osobe jedného z najvýznamnejších humoristov a múdreho pozorovateľa ľudských slabostí, dodal najvyšší predstaviteľ krajiny.
Zdroj: TASR/DPA, APAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies