Eddie Jordan, bývalý majiteľ tímu Formuly 1 a televízny komentátor, zomrel vo veku 76 rokov. Ír, ktorý mal agresívnu rakovinu prostaty, zomrel vo štvrtok v skorých ranných hodinách.
Vo vyhlásení jeho rodiny sa uvádza: „S hlbokým zármutkom oznamujeme, že Eddie Jordan, bývalý majiteľ tímu Formuly 1, televízny komentátor a podnikateľ, zomrel.
„Zomrel pokojne s rodinou po svojom boku v Kapskom meste v skorých ranných hodinách 20. marca 2025.“
Jordan, ktorý bol po celom svete známy svojou otvorenou, dosiahol ako nezávislý majiteľ tímu vzácny úspech.
Jeho tím, ktorý debutoval v roku 1991, vyhral za 15 rokov pôsobenia v tomto športe štyri Grand Prix a v roku 1999 krátko bojoval o titul šampióna jazdcov, potom však jeho šťastie upadalo a v roku 2005 bol predaný.
Jordan sa neskôr stal televíznym komentátorom, najprv pre BBC Sport a potom pre Channel 4, kde sa jeho otvorené názory spájali so schopnosťou preberať hlavné správy.
„Eddie a Jordan Grand Prix boli známi svojím rokenrolovým imidžom, ktorý do F1 prinášal zábavný a vzrušujúci prvok, ako aj neustále dosahoval vynikajúce výsledky."
„Mnohí úspešní jazdci F1 vďačia Eddiemu za prelomenie svojej kariéry a jazdili pre neho aj majstri sveta vrátane Michaela Schumachera a Damona Hilla."
„EJ všade, kam prišiel, prinášal množstvo charizmy, energie a írskeho šarmu. Všetkým veľmi chýba.“
„Bude chýbať mnohým ľuďom, ale zanecháva nám tony skvelých spomienok, ktoré nás udržia v úsmeve počas nášho smútku.“
Šéf F1 Stefano Domenicali povedal, že ho Jordanovo úmrtie „hlboko zarmútilo“, a dodal: „Je to veľmi smutné: „So svojou nevyčerpateľnou energiou vedel vždy vyčariť úsmev na tvári, pričom bol vždy úprimný a skvelý."
„Eddie bol protagonistom jednej éry F1 a bude nám veľmi chýbať.“
„V tejto chvíli smútku sú moje myšlienky a myšlienky celej rodiny Formuly 1 s jeho rodinou a blízkymi.“
Jordan bol známy svojím okázalým životným štýlom a množstvom priateľov zo šoubiznisu. Hral aj na bicie v kapele Eddie & The Robbers, čo poukazovalo na jeho povesť pestrého obchodníka.
Jordan sa preslávil tým, že Schumacherovi doprial debut v F1 na Veľkej cene Belgicka 1991, než Nemca na nasledujúce preteky v Taliansku získal tím Benetton.
Po niekoľkých ťažkých rokoch, keď bojoval o finančné prostriedky, získal Jordan v roku 1996 významnú sponzorskú zmluvu so značkou cigariet Benson & Hedges, čím si zabezpečil finančné prostriedky potrebné na to, aby sa vypracoval na popredného pretekára.
V polovici roku 1998 už tím vyzýval špičkové tímy a prvé víťazstvo Jordanu zaznamenal Damon Hill vo Veľkej cene Belgicka 1998.
Nemec Heinz-Harald Frentzen, ktorý v roku 1997 nahradil Hilla vo Williamse, vyhral po odchode do Jordanu v roku 1999 ďalšie dvoje pretekov a krátko bojoval o titul.
Posledné víťazstvo Jordanu dosiahol Giancarlo Fisichella na Veľkej cene Brazílie 2003, víťazstvo, ktoré bolo najprv po chaotických mokrých pretekoch prisúdené Kimimu Raikkonenovi z McLarenu, než sa ukázalo, že Jordan potvrdil, že Talian bol správnym víťazom na základe spätného započítania výsledkov.
V roku 2005 bol tím predaný rusko-kanadskému podnikateľovi Alexovi Shnaiderovi a stal sa z neho Midland Racing. Odvtedy bol známy ako Force India, Racing Point a teraz je to Aston Martin.
Jordanovou poslednou veľkou angažovanosťou v F1 bolo sprostredkovanie dohody, na základe ktorej sa tento rok k Aston Martin pripojila dizajnérska legenda Adrian Newey.
Obaja sa spriatelili a Jordan pôsobil ako Neweyho manažér počas rokovaní s rôznymi tímami po tom, ako sa rozhodol opustiť Red Bull.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies