V regióne Kulgam, v indickom Kašmíre, sa odohrali tragické udalosti, ktoré vzbudili silné emócie a politickú diskusiu. Mladí muži, Riyaz (25) a Showkat (18), zmizli začiatkom februára, keď opustili svoju dedinu Qazigund, aby sa zúčastnili na svadbe v neďalekej oblasti Ashmuji. Nikdy sa však na miesto svadby nedostali, a rodina ich začala hľadať až po tom, čo sa prestali ozývať.
Po mesiaci pátrania našli ich telá v kanáli v regióne Kulgam. Oficiálne správy hovorili o tom, že sa utopili, pričom pitvy naznačili možnú samovraždu. Avšak ich rodiny, vrátane otca oboch mladíkov, Sadiqa, odmietajú túto verziu. „Moji synovia boli brutálne zabití,“ tvrdí Sadiq, ktorý je presvedčený, že jeho synovia neboli obete nehody, ale násilného činu. Po prehliadnutí tiel spomínal stopy mučenia a rozkladu, ktoré naznačovali, že ich smrť nebola náhodná.
Tento prípad sa stal symbolom hlbokej nedôvery, ktorú mnohí Kašmírčania, najmä z komunity Gujjar, cítia voči indickým bezpečnostným silám. Kmeň Gujjar, ktorý tvorí približne 8 % populácie Kašmíru, má bohatú históriu konfliktov s vládnymi silami, čo vyvoláva strach a obavy z represálií. Podľa Sadiqa a ďalších členov komunity Gujjar, nie je to prvý prípad, keď sa objavujú zmiznutia a podozrivé úmrtia v regióne.
Protesty rodín obetí sa rýchlo rozšírili a vyústili do politickej kontroverzie. V reakcii na úmrtia mladíkov rodiny požiadali o nezávislé vyšetrovanie. Počas protestov sa objavili aj videá, na ktorých polícia údajne napadla ženu, čo ešte viac zhoršilo vzťahy medzi obyvateľmi a bezpečnostnými zložkami.
„Chceme len spravodlivosť. Ak zákon naozaj funguje, spravodlivosť bude na našej strane,“ povedal Sadiq, ktorý neustále hľadá odpovede na otázky týkajúce sa smrti svojich synov. Tento prípad, ktorý sa stal symbolom nespravodlivosti a nedôvery, pokračuje v zvyšovaní napätia medzi obyvateľmi Kašmíru a vládnymi orgánmi.
Zatiaľ čo úradníci tvrdia, že všetko nasvedčuje tomu, že išlo o nehody alebo samovraždy, miestni obyvatelia veria, že za týmito úmrtiami sa skrýva oveľa viac. Tento prípad je len jedným z mnohých, ktoré pridávajú ďalšie dôvody na obavy o bezpečnosť a spravodlivosť v regióne, ktorý je už roky otrasený politickými a vojenskými konfliktmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies