Zmiznuté malajzijské lietadlo: V mori sa objavili predmety, experti sa obávajú najhoršieho

NETKY.SK • 29 December 2014, 10:45 • 2 min
Zmiznuté malajzijské lietadlo: V mori sa objavili predmety, experti sa obávajú najhoršieho

JAKARTA - Stratené lietadlo malajzijskej spoločnosti AirAsia so 162 ľuďmi na palube by sa mohlo nachádzať na dne mora. V pondelok to naznačili indonézski predstavitelia, ktorí pátrajú po jeho troskách po tom, čo zmizlo z radarov v oblasti Jávskeho mora.

slovakia

left justify in out

"Na základe našich súradníc predpokladáme, že je v mori. Takže v tejto chvíli si myslíme, že je na dne mora," uviedol pre reportérov šéf indonézskeho úradu podieľajúceho sa na hľadaní zmiznutého lietadla. Pátranie po stroji medzitým opäť obnovili po tom, ako akciu pre zlé počasie a tmu v noci z nedele na pondelok prerušili.

 

Na palube lietadla typu Airbus 320-200 bolo 155 občanov Indonézie, traja Juhokórejčania a jeden Singapurčan, Malajzijčan a Brit. Na palube bol aj kopilot s francúzskym občianstvom. Piloti krátko predtým, ako s lietadlom dispečeri stratili kontakt, pre nepriaznivé počasie požiadal o zmenu kurzu. V tom čase sa airbus nachádzal približne v polovici cesty medzi Surabayou a Singapurom. 

 

Spoločnosť AirAsia má sídlo v Malajzii. Malajzijské aerolínie Malaysia Airlines pritom tento rok zaznamenali už dve veľké letecké nešťastia. V marci zmizlo ich lietadlo na linke z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 ľuďmi na palube a v júli ich ďalší stroj s 298 pasažiermi a členmi posádky, ktorý zostrelili nad Ukrajinou. AirAsia doposiaľ nestratila ani jediné lietadlo.

 

Podľa kontradmirála Dwi Putranta posádka austrálskeho lietadla Orion spozorovala na hladine mora podozrivé predmety. Tie sa nachádzali neďaleko ostrova Nangka, vo vzdialenosti približne 160 kilometrov juhozápadne od mesta Pangkalan Bun v provincii Stredný Kalimantan, čiže 1120 kilometrov od miesta, kde lietadlo stratilo kontakt s centrom riadenia.
      

"Nemôžeme si však byť istí, či ide o časti nezvestného lietadla (spoločnosti) AirAsia. V tejto chvíli sa presúvame do uvedenej oblasti, kde je nízka oblačnosť," uviedol podľa agentúry AP Putranto. Rozsiahleho pátrania po zmiznutom lietadle v oblasti Jávskeho mora sa zúčastňuje 12 lodí indonézskeho námorníctva, päť lietadiel, tri vrtuľníky a niekoľko vojenských lodí. Svoje lode a lietadlá poskytol aj Singapur, Malajzia a Austrália.   

     twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona