Žltačkou je nakazených asi 35-tisíc Slovákov: Mnohí o chorobe nevedia

NETKY.SK • 19 November 2016, 12:02 • 2 min
Žltačkou je nakazených asi 35-tisíc Slovákov: Mnohí o chorobe nevedia

BRATISLAVA - Mnoho ľudí, ktorí sú nakazení hepatitídou typu C, o nej roky nemusia vedieť. Žltačka sa netýka len drogovo závislých.

slovakia

left justify in out

Odhaduje sa, že v súčasnosti je vírusom žltačky typu C na Slovensku nakazených asi 35.000 ľudí, avšak podľa lekárov je rozpoznaný asi len jeden z desiatich nakazených. Chronická forma ochorenia pritom spôsobuje ťažké poškodenie pečene a môže mať smrteľné následky.

 

"Ohrození sú najmä ľudia, ktorým bol pred rokom 1992 podaný krvný derivát, podstúpili transfúziu alebo kedykoľvek prišli do kontaktu s nesterilnou ihlou – nielen užívaním drog, ale tiež pri tetovaní, piercingu alebo akupunktúre," hovorí docent Pavol Kristian, z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Žltačka sa môže prenášať aj medzi osobami v blízkom vzťahu, napríklad nezvyčajnými sexuálnymi praktikami, ale aj používaním rovnakej zubnej kefky alebo žiletky.

 

Žltačku typu C spôsobuje vírus hepatitídy C (HCV), ktorý napáda pečeňové bunky, kde sa množí a následne sa opätovne uvoľňuje do krvi. Nemá typické príznaky a organizmus napáda zvnútra, nenápadne a v tichosti. Môže sa prejavovať únavou, nevoľnosťou, nechuťou do jedla, poruchami trávenia či svrbením kože. Znakom môžu byť aj dlhodobo zvýšené pečeňové testy. Mnoho nakazených ľudí však tieto príznaky vôbec nepociťuje.

 

Lekári preto prostredníctvom edukačnej kampane "Zbierali ste céčka? Možno ich máte ešte dnes" vyzývajú ľudí, aby si spomenuli na obdobie 80. rokov, keď boli populárne malé plastové céčka. Práve v tomto čase sa mohli nevedome nakaziť transfúziou krvi. Hepatitída typu C bola objavená v roku 1989. Prvé testy boli k dispozícii v roku 1992, preto sa krv darcov na prítomnosť tohto vírusu dovtedy netestovala.

 

Aj pri žltačke typu C je pre úspešnú liečbu dôležitá včasná diagnostika. "Liečba dnes už nie je pre pacienta náročná a je takmer stopercentne účinná. Darí sa nám vyliečiť aj pacientov s pokročilou cirhózou, pre ktorých boli doteraz liečebné možnosti obmedzené," priblížil Kristian.

 

Počet pacientov, ktorí bojujú s chorobami pečene nielen pre žltačku, na Slovensku narastá. "Jedným z faktorov je nadmerné pitie alkoholu. Ďalším dôvodom je málo pohybu a obezita spôsobená predovšetkým nevyváženou stravou a zložením potravín, ktoré ľudia konzumujú. Tretím dôvodom sú vírusy, jedným z nich je aj vírus spôsobujúci hepatitídu typu C," vysvetlil prednosta II. internej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti SLS Ľubomír Skladaný.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies