Zistite, čo je „energetický upír“, aké má varovné signály a ako rozpoznať emocionálne vyčerpávajúceho človeka

NETKY.SK • 5 Jún 2024, 17:45 • 2 min
Zistite, čo je „energetický upír“, aké má varovné signály a ako rozpoznať emocionálne vyčerpávajúceho človeka

Energetickí upíri nemajú priestor na to, aby niekomu ponúkli takú úroveň pomoci, akú očakávajú od ostatných. Zľahčia vaše boje, aby zväčšili svoje vlastné problémy. Zameriavajú sa na uspokojenie svojich vlastných potrieb. Pokúsia sa minimalizovať a zľahčovať problémy iných, aby sa mohli sústrediť na seba. Vykorisťujú ostatných, pretože sami majú bolesť.

slovakia

left justify in out

Cítili ste sa niekedy po čase strávenom s niekým nezvyčajne vyčerpane? Môže ísť o "energetického upíra".

Títo ľudia môžu výrazne odčerpať vaše emocionálne a duševné zdroje a často si neuvedomujú svoj vplyv na ostatných. Či už narazíte na energetického upíra vo svojich osobných vzťahoch, na pracovisku alebo v sociálnych prostrediach, ich rozpoznanie je dôležité pre zachovanie svojho emocionálneho zdravia a duševnej pohody.

Keď ste spolu, tento typ človeka neustálevyžaduje vašu pozornosť, podporu alebo empatiu, často bez toho, aby si to uvedomoval. Účinky prítomnosti energetického upíra sú viac než len pocit únavy po dlhom rozhovore. Ide o to, aby ste sa po interakciách s nimi cítili neustále opotrebovaní, vystresovaní alebo dokonca smutní. A tieto pocity nie sú len vo vašej hlave. Interakcia s energetickým upírom môže výrazne ovplyvniť vaše zdravie a pohodu. Výskum ukázal, že dlhotrvajúci emocionálny stres môže mať skutočné fyzické účinky na vaše telo. Môže to viesť k zvýšeným hladinám stresových hormónov, ako je kortizol, čo môže časom ovplyvniť váš spánok, náladu a dokonca aj váš imunitný systém. 

Typy energetických upírov

Energetickí upíri prichádzajú v rôznych formách, z ktorých každý má jedinečné správanie, ktoré môže odčerpať vašu emocionálnu energiu. Je dôležité pristupovať k týmto situáciám s empatiou a porozumením, uvedomujúc si, že energetickí upíri môžu riešiť svoje vlastné problémy a nemusia si byť vedomí vplyvu svojho správania.

Obeť: Tento typ energetického upíra sa vždy stretáva s problémami a hľadá súcit. Často sa považujú za ľudí, ktorým život neustále ubližuje, a často sa delia o svoje strasti, pričom očakávajú neustálu podporu a uistenie. Aj keď je prirodzené chcieť pomôcť, neustále vystavovanie sa ich negativite môže byť vyčerpávajúce.

Kritik: Kritik rýchlo poukazuje na nedostatky a málokedy má chuť povedať niečo pozitívne. Či už ide o vaše rozhodnutia alebo všeobecné aspekty života, ich neustála kritika môže naštrbiť vašu sebadôveru a spôsobiť, že sa budete cítiť odsúdení a nedostatoční.

Dramatizátor: Dramatizátori milujú byť stredobodom pozornosti. často veci nafukujú aby zabezpečili, že zostanú v centre pozornosti. Ich prehnané príbehy sa môžu spočiatku zdať zábavné, no časom ich potreba drámy môže vytvoriť atmosféru napätia a nepokoja.

Obviňovatelia: Obviňovatelia majú vo zvyku brať ostatných na zodpovednosť za svoje vlastné problémy. Majú problém prevziať zodpovednosť za svoje činy a často nájdu niekoho iného, ​​na koho môžu ukázať prstom. Toto presúvanie viny môže vytvoriť frustrujúce a nespravodlivé prostredie, najmä ak ste často ich cieľom.

Manipulátor: Manipulátori sú zruční v používaní emocionálnych taktík, aby dostali to, čo chcú. Môžu používať vinu, ľútosť alebo lichôtky, čo sťažuje rozpoznanie ich skutočných úmyslov. Interakcie s manipulátormi môžu byť mätúce a emocionálne vyčerpávajúce, pretože ich motívy a vaše reakcie často nevidíme.

Energetickí upíri majú často negatívny pohľad a to môže začať ovplyvňovať vašu náladu . Môžete si všimnúť, že sa cítite viac pesimistickí alebo menej nádejní vo veciach, ktoré ste predtým vnímali pozitívne.

Ľudia ako zdroj ich útechy

Energetickí upíri sa často pozerajú na vzťahy z hľadiska toho, čo môžu získať. Môžu manipulovať situácie vo svoj prospech alebo si zo vzťahov viac brať, ako dávajú. Veľmi nevyvážená dynamika s človekom vo vás môže spôsobiť, že sa budete cítiť využitý a nedocenený, čo vyčerpáva vaše emocionálne rezervy. Energetickí upíri sú ľudia, ktorí sa živia dobrou vôľou druhých a vysávajú zo vzťahu všetku pozitívnu energiu. Zatiaľ čo zdravé vzťahy zahŕňajú dávanie a prijímanie hmotných aj nehmotných zdrojov, energetickí upíri väčšinou berú. Hoci niektorí energetickí upíri si neuvedomujú, aké účinky má ich správanie na iných, môžu byť rovnako vyčerpávajúce.

Pozor na tieto znaky

Niektorým energetickým upírom sa darí vytvárať drámu, kamkoľvek prídu. Rovnako ako narcisti potrebujú svoje narcistické zásoby , mnohí energetickí upíri sa živia emocionálnou drámou, ktorú vytvárajú v iných. Čím je situácia zložitejšia, tým sa cítia spokojnejší.

Hodnota priateľstva a zdravých vzťahov je v tom, že trávenie času s týmito ľuďmi nám robí zo života lepší, nie horší pocit. Energetickí upíri však vytvárajú práve opačný efekt. Budú priamo alebo nepriamo kritizovať vaše rozhodnutia, vaše správanie a iných ľudí vo vašom živote. Môžu sa podeliť o to, ako veľmi vás vo svojom živote potrebujú, ale budete sa cítiť zle z toho, kým ste. Toto je forma emocionálneho zneužívania, pri ktorej sa môžete cítiť, že daný človek je váš najlepší priateľ a zároveň podkopávať vašu sebaúctu.

Energetickí upíri môžu mať niekedy veľa šarmu a prejavujú silné schopnosti presviedčania. Vďaka tomu si dokážu získať ľudí na svoju stranu, čím si získajú pozornosť a dôveru ostatných. Charizma je vysoko atraktívna vlastnosť, ale energetickí upíri nemajú žiadnu významnú úroveň emocionálnej hĺbky, ktorú by mohli ľuďom ponúknuť, keď ich charizma vtiahne dovnútra.

Energetickí upíri používajú manipuláciu, aby prinútili ostatných robiť to, čo chcú. Jednou z metód manipulácie je obviňovanie ostatných. Budete sa cítiť zle, ak im nedáte to, čo chcú – či už je to čas, pozornosť alebo pomoc.

Energetickí upíri nemajú priestor na to, aby niekomu ponúkli takú úroveň pomoci, akú očakávajú od ostatných. Zľahčia vaše boje, aby zväčšili svoje vlastné problémy. Zameriavajú sa na uspokojenie svojich vlastných potrieb. Pokúsia sa minimalizovať a zľahčovať problémy iných, aby sa mohli sústrediť na seba.

Energetickí upíri sa neustále pozerajú na život cez negatívnu perspektívu a nedokážu byť v živote prítomní a spokojní. Majú tendenciu vyhľadávať a zdržiavať sa v problémoch v živote a odčerpávajú energiu tým, ktorí sa im snažia pomôcť. Vo všetkom vidia nedostatky. Ak chválite inú osobu alebo ak len vyjadrujete radosť z počasia, povie alebo urobí niečo, čím veci stlmí.Vyžívajú sa vo svojom vlastnom utrpení, keď ho využívajú na pritiahnutie záujmu a pozornosti iných.

Obráňte sa skôr či neskôr!

Neprijímajte ich kritiku. Nemerajte sa podľa nevhodných noriem, ktoré vám stanovil energetický upír. Pripomeňte si, že kritika od druhých vám o nich povie viac ako o vás.
Stanovte si jasné hranice: Zdravé hranice sú nevyhnutné na zabezpečenie stabilných vzťahov. Keď si stanovíte hranicu, vytvárate hranice toho, čo od vás môžu ostatní žiadať a čo ste ochotní dať.
Nečakajte, že budú niečím, čím nie sú. Jediný, koho môžeme zmeniť, sme my sami. Nestrácajte čas snahou prinútiť energetického upíra, aby sa zmenil. Namiesto toho venujte čas starostlivosti o svoje vlastné potreby.

Uprednostňujte starostlivosť o seba. Energetickí upíri vás vyciciavajú z energie, preto je dôležité, aby ste sa starali o seba, aby ste mohli doplniť nádrž. Buďte otvorení a priami: Keď niekto využíva vašu láskavosť alebo dobrú vôľu, je dôležité precvičiť si asertivitu a upozorniť na zlé správanie. Nekŕmte ich prehnanou reakciou. Energetickí upíri sa živia chaosom alebo drámou, ktorú vyvolávajú – to je to, čo poháňa ich správanie. Tým, že im odmietnete dať to, čo chcú, prerušíte cyklus.

Necíťte sa vinní za to, že ste ich odstránili zo svojho života. Obviňovanie ľudí je jedným zo spôsobov, ako energetickí upíri napĺňajú svoje potreby. Nedovoľte nikomu, aby vo vás vyvolal pocit viny za to, že ste prevzali kontrolu nad vlastným životom a urobili rozhodnutia, ktoré sú pre vás zdravšie.

Môže byť príjemné byť „potrebný“, ale keď zistíme, že uprednostňujeme iných na vlastnú škodu, musíme prehodnotiť svoje hranice. Stanovenie, komunikácia a udržiavanie zdravých hraníc môže byť skvelým prvým krokom k tomu, aby vás energetickí upíri nevyciciavali z energie, motivácie a životnej sily.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: calm.com, choosingtherapy.com. titulná foto: verywellmind.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies