Zisky zo zmrazených ruských aktív dá Európska únia Ukrajine

NETKY.SK • 21 Máj 2024, 15:15 • 2 min
Zisky zo zmrazených ruských aktív dá Európska únia Ukrajine

BRUSEL - Členské krajiny dosiahli politickú dohodu o využití ziskov z ruských aktív zmrazených v EÚ na pomoc Ukrajine. 90 percent peňazí pôjde na nákup munície, zvyšok na nevojenskú pomoc. Spolu pôjde o 2,5 až 3 miliardy eur ročne.

slovakia

left justify in out

Návrh použiť 90 percent výnosov na nákup zbraní pre Ukrajinu prostredníctvom takzvaného Európskeho mierového nástroja predložila Európska komisia v marci. Zvyšných desať percent by sa previedlo do rozpočtu EÚ a použilo na obnovu Ukrajiny.

„Rada EÚ potvrdila dohodu o použití výnosov z imobilizovaných aktív Centrálnej banky Ruskej federácie v prospech Ukrajiny. Predpokladá sa, že ročné výnosy budú predstavovať približne 2,5 až 3 miliardy eur,“ uviedlo české zastúpenie pri EÚ.

Nesúhlas niektorých členských krajín EÚ

Dohode medzi členskými štátmi predchádzali dlhé diskusie. Niektoré krajiny mali problémy s použitím peňazí na vojenské účely. Belgické predsedníctvo však prišlo s kompromisným návrhom, ktorý uspokojil aj tie krajiny, ktoré chceli zostať neutrálne, ako napríklad Rakúsko, Malta, Cyprus a Írsko.

Slovensko a Maďarsko tiež predtým vyjadrili výhrady voči zasielaniu vojenskej pomoci Ukrajine. Česká republika naopak podporila použitie výnosov zo zmrazených ruských aktív v Európe na obnovu a obranu vojnou zničenej krajiny.

Západné krajiny zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote približne 210 miliárd eur v reakcii na ruský vojenský útok na Ukrajinu pred viac ako dvoma rokmi.

Väčšina týchto aktív sa nachádza v Európe, najmä v medzinárodnom centre pre zúčtovanie platieb Euroclear v Belgicku. Práve výnosy z týchto aktív budú poskytnuté Ukrajine.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS, TA3, EurActiv, Foto: Profimedia (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies