Dnes ráno zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,5 južnú časť ostrovného štátu Fidži, ktorý je obľúbeným cieľom dovolenkárov z celého sveta. Zemetrasenie bolo zaznamenané o 8:03 miestneho času, v hĺbke 174 kilometrov, uvádza Americká geologická služba (USGS).
Podľa informácií z US Tsunami Warning System sa napriek sile otrasov neočakáva vznik cunami, čo je vzhľadom na hĺbku epicentra dobrá správa pre miestnych obyvateľov aj turistov. Napriek tomu zostáva oblasť pod dohľadom odborníkov.
Fidži, ktoré sa nachádza v južnom Pacifiku a tvorí ho viac ako 300 ostrovov, je známe svojimi nádhernými plážami, tyrkysovým morom a prírodnou krásou. Len v roku 2024 navštívilo túto destináciu takmer milión turistov. Avšak kvôli vysokej seizmickej aktivite, spôsobenej stretom Austrálskej a Pacifickej tektonickej dosky, je región pravidelne postihovaný zemetraseniami.
USGS zatiaľ nezaznamenal žiadne správy o tom, že by obyvatelia zemetrasenie pocítili, čo je pravdepodobne spôsobené jeho veľkou hĺbkou. Popoludní o 16:40 miestneho času bolo zaznamenané ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 5,1 v oblasti ostrovov Kermadec, v hĺbke 55,8 kilometra.
Toto zemetrasenie prichádza len niekoľko týždňov po ničivom otrase v Mjanmarsku, kde 28. marca zemetrasenie o sile 7,7 spôsobilo rozsiahle škody, viac ako 4 500 zranených a stovky nezvestných. Odborníci odhadujú, že počet obetí by mohol presiahnuť 10 000.
Zem sa však chvela aj v Škótsku. V známom turistickom mieste Schiehallion v oblasti Perthshire boli v priebehu šiestich hodín zaznamenané tri menšie zemetrasenia. Prvé zemetrasenie s magnitúdou 1,8 nastalo 7. apríla o 6:58 ráno, nasledované dvoma slabšími otrasmi o 12:14 a 12:16. Podľa Britskej geologickej spoločnosti sa zem triasla aj o pár dní skôr – 2. apríla krátko pred polnocou.
Tieto udalosti sú pripomienkou, že zemetrasenia sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na svete – aj na miestach, ktoré by sme s tým spájať neočakávali.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies