Zeman: Keby Poľsko hlasovalo s nami, kvóty by neprešli

NETKY.SK • 14 December 2015, 16:13 • 2 min
Zeman: Keby Poľsko hlasovalo s nami, kvóty by neprešli

BRATISLAVA – Ak by sa Poľsko na septembrovom hlasovaní ministrov vnútra Európskej únie pridalo k ostatným trom štátom V4, kvóty na rozdelenie migrantov nemuseli byť schválené.

slovakia

left justify in out

V exkluzívnom rozhovore pre TASR to povedal prezident Českej republiky Miloš Zeman.

 

„Úprimne povedané, keby Poľsko hlasovalo s nami, tak by bola možno situácia iná v tom, že by k hlasovaniu ani nedošlo. Práve preto, že by si ostatné krajiny nechceli Poľsko príliš rozhnevať,“ poznamenal. „Ale hovoril som teraz nedávno v Maďarsku s poľským prezidentom Dudom a zdá sa, že jeho postoj a postoj novej poľskej vlády znamená návrat do Vyšehradu a nesúhlas s kvótami,“ dodal český prezident.

 

Osobne považuje plán s kvótami za omyl. „Donald Tusk nedávno konštatoval, že situácia sa zmenila a prevládol názor, že ten prerozdeľovací mechanizmus je, nediplomaticky povedané, nezmysel,“ povedal Zeman. „Pozrite sa, ja neverím tomu, že by ste akéhokoľvek migranta, ako hovorí náš minister vnútra Milan Chovanec, mohli držať za nohu a hovoriť mu: Zostaneš tam, kam ťa pridelila Európska komisia,“ vysvetľuje český prezident. „Tí ľudia chcú ísť do Nemecka, podliehajú v niektorých prípadoch ilúzii, že tam dostanú dom a auto. Myslím si, že táto ilúzia v niektorých prípadoch veľmi rýchlo vyprchá,“ dodáva.

 

Opatrný postoj V4 k migrantom podľa Zemana postupne získava podporu aj v ďalších štátoch Európskej únie. „Pokiaľ ide o nás, ja súhlasím s Robertom Ficom, ktorý povedal: Pokým budem premiérom, nebude na území Slovenska jediný ilegálny imigrant. Ja podčiarkujem slovo ilegálny, pretože prekročenie štátnych hraníc bez potrebných dokumentov, pokiaľ nie ste členom Európskej únie, je trestným činom,“ zdôraznil Zeman.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies