Zelenskyj na návšteve Španielska apeloval na spojencov Ukrajiny, aby Rusko dotlačili k mieru

NETKY.SK • 28 Máj 2024, 09:33 • 2 min
Zelenskyj na návšteve Španielska apeloval na spojencov Ukrajiny, aby Rusko dotlačili k mieru

MADRID - Ukrajina a Španielsko v pondelok (27. 5.) podpísali dohodu o bezpečnostných zárukách. Stalo sa tak počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Madride, informovala agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Španielsky premiér Pedro Sánchez na margo dohody poznamenal, že ide už o desiatu dohodu tohto druhu. Okrem Španielska takúto bilaterálnu dohodu s Ukrajinou už podpísali Británia, Nemecko, Francúzsko, Dánsko, Taliansko, Kanada, Holandsko, Fínsko a Lotyšsko a Ukrajina chystá podpísať ju so šiestimi ďalšími krajinami.

Tieto zmluvy sa zakladajú na prísľube skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín (G7) z vlaňajšieho júla. Sú stavané tak, aby pomohli Kyjevu odraziť ruské jednotky a odradiť Rusko od prípadnej budúcej agresie.

 

Ukrajina nemá dosť rakiet

Počas tlačovej konferencie Sánchez povedal, že Španielsko poskytne Ukrajine podporu vo výške jednej miliardy eur v roku 2024 a päť miliárd eur do roku 2027. Tohtoročný balík bude zahŕňať podporu protivzdušnej obrany, ktorá pomôže Kyjevu odraziť ruské letecké útoky, dodal španielsky premiér.

Zelenskyj na tlačovej konferencii zopakoval, že ukrajinská armáda nemá dostatok rakiet protivzdušnej obrany, aby zastavila Rusko v jeho útokoch na ukrajinské dediny a mestá.

Dodal, že len tento mesiac ruská armáda zaútočila na Ukrajinu približne 3 200 riadenými leteckými bombami. Apeloval súčasne na spojencov Ukrajiny, aby s využitím „všetkých prostriedkov“ dotlačili Rusko k mieru.

Španielsko je malým prispievateľom

Reuters doplnil, že Madrid doteraz poskytoval Kyjevu vojenskú pomoc len v obmedzenom objeme.

Podľa Kielskeho inštitútu, ktorý monitoruje zbrane prisľúbené a dodané na Ukrajinu od ruskej invázie, Španielsko doteraz vyčlenilo na vojenskú pomoc 330 miliónov eur, takže na európskej úrovni je de facto len malým prispievateľom.

Pre porovnanie – Berlín, Paríž a Rím prispeli sumami v objeme 18,61 miliardy, 5,65 miliardy a jednou miliardou eur, zatiaľ čo príspevok Londýna predstavuje 9,22 miliardy eur.

Španielsky denník El País vo svojom pondelkovom vydaní informoval, že nový balík vojenskej pomoci od Španielska bude zahŕňať viac ako tucet protilietadlových rakiet Patriot a 19 modernizovaných tankov Leopard 2A4 nemeckej výroby, ako aj ďalšie zbrane španielskej výroby.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: spainenglish.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies