Zdravotníci NÚDCH absolvovali školenie ochrany pri útoku na mäkký cieľ

NETKY.SK • 30 Máj 2024, 08:38 • 2 min
Zdravotníci NÚDCH absolvovali školenie ochrany pri útoku na mäkký cieľ

BRATISLAVA - Zdravotníci Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) absolvovali bezpečnostné školenie ochrany pri takzvanom útoku na mäkký cieľ, ktoré ich má pripraviť zvládať náročné a vypäté situácie. Cieľovou skupinou účastníkov školenia sú predovšetkým zdravotníci na pracoviskách, ktorí vykonávajú pohotovostnú službu v ambulanciách a lôžkových oddeleniach nemocnice, informovala hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

slovakia

left justify in out

"Považujeme za veľmi dôležité pripraviť našich zdravotníkov, zvlášť v súčasnosti, keď narastá počet útokov nielen na zdravotníkov, ale aj v spoločnosti, na zvládanie náročných situácií, s ktorými sa stretávajú pri výkone svojej práce. Bezpečnostné školenia zamerané na ochranu pri útoku na takzvaný mäkký cieľ sú spojené aj s konkrétnymi situáciami a scenármi, ktoré účastníci riešia spolu s odborne spôsobilými lektormi," uviedol riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Priblížil, že v rámci školenia dostali zdravotníci aj návody, ako predvídať riziko, analyzovať situáciu, zhodnotiť neštandardné znaky v záťažových situáciách a správne používať obranné mechanizmy.

Primár oddelenia urgentného príjmu NÚDCH Marcel Brenner poukázal na to, že zdravotníci sú vzhľadom na svoju prácu ľahkým terčom pre útočníka a zároveň majú vždy tendenciu pomáhať zraneným, čo môže byť pre nich v kritických situáciách mimoriadne rizikové. Zdravotníci sa môžu podľa neho naučiť byť pripravení na fyzické napadnutie, ale aj nečakané vzplanutie útočníka. "Môže to byť napríklad útok aktívnym strelcom, ktorý útok pripravuje, ale môže to byť aj vyústenie rutinnej dennej situácie do útoku človeka, u ktorého vzplanie hnev a pomstychtivosť," doplnil.

NÚDCH poukázal na to, že počet útokov na zdravotníkov narastá, s tým, že na oddelení urgentného príjmu sa zdravotníci takmer denne stretávajú s verbálnymi útokmi a vyhrážkami, ktoré nie sú ďaleko k vyústeniu aj do fyzického útoku. Školenie ich má lepšie pripraviť zvládnuť krízové a nebezpečné situácie a osvojiť si používanie správnych obranných mechanizmov, ako sa správať pri aktívnom strelcovi alebo útočníkovi tak, aby ochránili nielen seba, ale aj ostatných účastníkov nebezpečnej situácie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / NÚDCH, Foto: cas.sk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies