Zdravotné poisťovne zaplatili v minulom roku za COVID-19 testy vyše 66 miliónov eur

NETKY.SK • 24 Júl 2023, 15:30 • 2 min
Zdravotné poisťovne zaplatili v minulom roku za COVID-19 testy vyše 66 miliónov eur

BRATISLAVA - Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa tieto náklady javia ako neefektívne.

slovakia

left justify in out

Zdravotné poisťovne vlani za diagnostiku ochorenia COVID-19 zaplatili viac ako 66 miliónov eur. Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa tieto náklady, keďže situácia s pandémiou bola vlani výrazne lepšia, javia ako neefektívne využívanie zdrojov. Upozornil na to v správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za minulý rok.

 

Zdravotné poisťovne zaplatili vlani za 216.506 antigénových testov približne 1,2 milióna eur, za 1.807.789 PCR testov zase okolo 65,6 milióna eur. V roku 2021 za diagnostiku COVID-19 uhradili približne 95,8 milióna eur. Z toho išlo takmer 93,5 milióna eur na PCR testy a približne 2,3 milióna eur na antigénové testy. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) reagovala, že hradí náklady len za výkony, ktoré boli pacientovi indikované lekárom v súlade s aktuálnymi epidemiologickými opatreniami a zároveň mu boli aj poskytnuté. Deklarovala, že postupuje vždy v súlade s platnou legislatívou a dohodnutými zmluvnými podmienkami. "VšZP zároveň robí všetko pre to, aby s verejnými prostriedkami nakladala transparente a efektívne," doplnila Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie zdravotnej poisťovne.

 

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera vyhlásila, že minuloročné výdavky na diagnostiku COVID-19 má podložené dátami. "Jednotková cena PCR testov v roku 2022 bola na porovnateľnej úrovni ako v ostatných krajinách Európskej únie. Indikačné obmedzenia na PCR diagnostiku stanovovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR," priblížila PR špecialistka Dôvery Slavomíra Lorencová. Zvýšené náklady boli podľa nej zapríčinené najmä tým, že jarná vlna COVID-19 bola vlani z hľadiska počtu nakazených takmer rovnako silná ako v celom roku 2021.

 

Súkromná Union ZP deklarovala, že dlhodobo apelovala na sprísnenie podmienok úhrady PCR testov. Chcela, aby bola úhrada podmienená indikáciou lekára len zo zdravotných dôvodov, nie epidemiologických. "K tomuto kroku MZ SR pristúpilo až vydaním usmernenia účinného od 4. mája 2022, teda v období, keď boli najväčšie covidové vlny už minulosťou," podotkla hovorkyňa Union ZP Kristína Balúchová. Poukázala na to, že už v prvej polovici minulého roka laboratóriám predkladala návrhy na zníženie úhrad za PCR testy. "Najväčšie laboratória s tým súhlasili až od 1. augusta 2023 po tom, ako k tomu kroku pristúpila VšZP," dodala. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR/KB Netky, Foto: TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies