Siedmi zatknutí, desiatky útočných pušiek AK-47, ručné granáty a munícia. Po rozsiahlej medzinárodnej operácii sa podarilo Europolu a partnerským krajinám rozložiť pašerácku sieť, ktorá vozila nelegálne zbrane z Balkánu až do Francúzska. Začiatok vyšetrovania odštartovala náhoda – karavan naložený smrťou.
Záchytný bod: karavan plný zbraní
Všetko odštartoval rutinný zásah rakúskej polície ešte v septembri 2023. Na hraniciach so Slovinskom zastavili karavan so slovinskou poznávacou značkou, ktorý v skrytých priehradkách – vrátane náhradnej pneumatiky – ukrýval:
25 útočných pušiek typu AK
126 ručných granátov
25 kg streliva
1 samopal a 1 pištoľ
Tento nález okamžite vyvolal medzinárodné vyšetrovanie, keďže sa predpokladalo, že zbrane mali smerovať do Francúzska za účelom ďalšej distribúcie.
Telefónne stopy viedli do Francúzska a Španielska
Po analýze komunikácie vodiča karavanu sa polícii podarilo vystopovať francúzske kontakty a získať dôkazy o napojení na širšiu sieť pašerákov z Bosny, Srbska, Slovinska a Španielska. Ukázalo sa, že celý arzenál pochádzal z čierneho trhu na západnom Balkáne.
Do prípadu sa zapojila aj španielska Guardia Civil, keďže jeden zo spoluorganizátorov bol už v Španielsku vyšetrovaný. Slovinský vodič bol okamžite zatknutý, no vyšetrovanie viedlo k ďalším dvom zadržaným v meste Kranj.
Trasa smrti: od Balkánu až do západnej Európy
Predpokladaná trasa pašovania viedla z Bosny a Hercegoviny cez Slovinsko a Rakúsko až do Francúzska. Spravodajské informácie zhromaždené počas roku 2024 odhalili mená hlavných organizátorov, ako aj logistiku celej operácie. 18. marca 2025 sa uskutočnila rozsiahla koordinovaná razia v Bosne, Francúzsku a Španielsku, počas ktorej:
Bolo zatknutých 7 podozrivých
Uskutočnili sa desiatky domových prehliadok
Boli zhabané dôkazy o operáciách siete
Hoci hlavný podozrivý zostáva stále na úteku, po jeho stopách intenzívne pátrajú bosnianske orgány.
Medzinárodná spolupráca a koordinácia
Na úspechu operácie sa významne podieľali:
Europol, ktorý zabezpečil operatívnu analýzu, koordináciu stretnutí a vyslanie expertov do terénu
Eurojust, ktorý zabezpečil právnu spoluprácu a uľahčil vydávanie európskych zatykačov a vyšetrovacích príkazov
Spolupráca prebiehala medzi: Francúzskym Úradom pre boj proti organizovanému zločinu (OCCLO), slovinskou kriminálnou políciou v Kranji, španielskou Guardia Civil a bosnianskou pohraničnou políciou a prokuratúrou.
Karavan smrti bol len začiatok
Tento prípad opäť poukazuje na vážnosť ilegálneho obchodovania so zbraňami, ktoré môže mať ničivé dôsledky pre bezpečnosť v celej EÚ. Zbrane ako útočné pušky či granáty sa často končia v rukách organizovaného zločinu alebo teroristických buniek.
Europol naďalej upozorňuje, že balkánsky región zostáva jedným z hlavných zdrojov nelegálnych zbraní, a že operácie podobného rozsahu sú nevyhnutné na ochranu európskych občanov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies