Nedávna vlna ochorení cholerou medzi britskými občanmi vyvolala pozornosť medzinárodných zdravotníckych autorít. Podľa správy denníka The Metro sa nákaza spája s konzumáciou „svätej vody“ z pútnického miesta Bermel Giorgis v Etiópii, ktoré je známe svojimi údajnými liečivými účinkami.
Pútnické miesto Bermel Giorgis každoročne priťahuje tisíce veriacich z Etiópie aj zo zahraničia, ktorí veria, že voda z tohto prameňa má duchovné a fyzické liečivé schopnosti. Nanešťastie, práve táto voda sa podľa odborníkov stala nositeľom cholery – a v tomto prípade aj jej rezistentnej formy.
Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UK Health Security Agency) uviedla, že štyria ľudia vo veku od 20 do 60 rokov boli po návrate z Etiópie medzi januárom a polovicou februára diagnostikovaní s cholérou. U troch z nich sa objavili vážne príznaky ako vodnatá hnačka, vracanie a dehydratácia, pričom jeden pacient musel byť hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti. Všetci štyria sa nakoniec zotavili.
Podľa správy Eurosurveillance nešlo o izolovaný prípad – podobné prípady boli zaznamenané aj v Nemecku a všetky sú spojené s vodou z Bermel Giorgis. Návštevníci si totiž často túto "liečivú vodu" nosia domov v plastových fľašiach ako suvenír alebo na ďalšie duchovné použitie.
Etiópia, krajina so silným náboženským dedičstvom, zároveň čelí vážnemu problému – podľa odhadov nemá takmer polovica z jej 122 miliónov obyvateľov prístup k čistej pitnej vode. V kombinácii s nedostatočnými hygienickými podmienkami je riziko šírenia cholery výrazne vyššie.
Epidémia cholery v Etiópii, ktorá začala v roku 2022, už spôsobila viac ako 60 000 prípadov a takmer 730 úmrtí. Cholera sa prenáša najmä kontaminovanou vodou alebo jedlom a rýchlo sa šíri v oblastiach bez riadnej kanalizácie a zásobovania pitnou vodou.
Prvé príznaky sa môžu objaviť už 12 hodín po kontakte s kontaminovaným zdrojom, čo robí z tohto ochorenia mimoriadne nebezpečnú hrozbu v oblastiach so slabou infraštruktúrou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies