Zákaz plastových príborov, tanierov a slamiek!

NETKY.SK • 20 Júl 2022, 21:19 • 2 min
Zákaz plastových príborov, tanierov a slamiek!

PRAHA – Česká Poslanecká snemovňa schválila zákon o dosahu vybraných plastových výrobkov na životné prostredie.

slovakia

left justify in out

Výroba a predaj jednorazových plastových príborov, tanierov, slamiek alebo plastových paličiek k balónikom bude v Česku zakázaná v súlade s predpismi Európskej únie. Normu teraz dostane na schválenie Senát, informovala v stredu verejnoprávna ČT24.
      

Zákaz vybraných plastových výrobkov bude účinný od polovice budúceho roka. Pôvodný návrh mal platiť už vyše roka bývalá snemovňa však návrh nestihla prerokovať. Nestihol sa ani termín od tohtoročného júla.

 

img

      

Za schválenie zákona hlasovalo 113 poslancov zo všetkých strán, pričom pred záverečným schvaľovaním vystúpili iba ministerka životného prostredia Anna Hubáčková a jej predchodca vo vláde Andreja Babiša Richard Brabec. Zákaz obmedzí najmä jednorazové plastové výrobky, ako sú paličky na miešanie nápojov, vatové tyčinky či paličky na uchytenie balónikov, nápojové obaly a škatuľky na jedlo z polystyrénu. Hubáčková je presvedčená, že to nebude mať dramatický vplyv. „Síce sa zakazujú plastové príbory, ale už teraz sa veľmi často môžete stretnúť s typom z prírodného materiálu, ktorý zakázaný nie je,“ uviedla ministerka.
      

Podľa ministerstva životného prostredia by sa nanovo mala znížiť spotreba daných plastových výrobkov o približne 1,7 miliardy kusov za rok. V roku 2019 každý obyvateľ EÚ vyprodukoval v priemere 34,4 kilogramu plastového odpadu. Desať rokov predtým to bolo o štvrtinu menej. Recyklácie sa dočkali len zhruba dve pätiny tohto odpadu - 14,1 kilogramu na osobu.

 

img

      

Výrobcovia niektorých produktov musia používateľov upozorniť na dostupnosť opakovane použiteľných alternatív. Výrobcovia budú musieť tiež označovať výrobky z plastov jednotným označením. Pôjde o cigarety s filtrami, samostatné  filtre, vlhčené obrúsky, hygienické pomôcky a tégliky.

 

Možno vás zaujme: Nezamestnanosť v SR v júni 2022 klesla na úroveň 6,28 %, informuje Krajniaktwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies