Zabudnutý raj Írska, kde čas zastal a príroda vládne. Opustený ostrov ponúka dobrodružstvo pre každého

NETKY.SK • 19 Apríl 2025, 14:07 • 2 min
Zabudnutý raj Írska, kde čas zastal a príroda vládne. Opustený ostrov ponúka dobrodružstvo pre každého

slovakia

left justify in out

Owey Island, malý ostrov pri pobreží Donegalu, je miestom, kde sa zastavil čas. Bez elektriny, obchodov a ciest, ponúka útočisko pre tých, ktorí túžia po úniku od moderného sveta. S bohatou históriou a obnovenou komunitou ostrov láka dobrodruhov a milovníkov prírody na nezabudnuteľné zážitky.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Na západnom pobreží Írska, v drsnom objatí Atlantiku, leží ostrov Owey – miesto, kde sa čas spomalil a moderný svet stratil svoj vplyv. Tento malý ostrov pri pobreží grófstva Donegal je dnes neobývaný počas väčšiny roka, no počas letných mesiacov ožíva vďaka potomkom pôvodných obyvateľov a dobrodruhom hľadajúcim únik od civilizácie.​

Oáza, kde sa čas zastavil

Owey, známy v írčine ako Uaigh, čo znamená „jaskyňa“, má rozlohu približne 1,2 km². Jeho najvyšší bod, Moylemore, dosahuje výšku 102 metrov nad morom. Všetky stavby na ostrove sa nachádzajú na južnej strane, chránené pred vetrami severného Atlantiku. Severná časť ostrova je skalnatá a vystavená silným vetrom, čo ju robí nevhodnou pre osídlenie.​

V minulosti bol Owey domovom viac ako 100 ľudí. Ostrov poskytoval obživu prostredníctvom rybolovu a pestovania zeleniny, pričom pôda bola hnojená morskými riasami. Turf slúžil ako palivo na vykurovanie domov a tiež na destiláciu tradičného írského alkoholu – poitínu. Po Veľkom hladomore sa výroba poitínu stala bežnou praxou a mnoho domov bolo postavených v blízkosti potokov, aby mali prístup k vode potrebnej na destiláciu.

Owey bol trvalo obývaný približne 300 rokov, pričom najväčší počet obyvateľov dosiahol v 20. a 30. rokoch 20. storočia, keď tu žilo okolo 120 ľudí.

Ostrov mal vlastnú školu a poštu, ktoré však boli zatvorené v roku 1971. Deti navštevovali základnú školu na ostrove, no na strednú školu museli dochádzať na pevninu. Poslední traja obyvatelia ostrova sa presťahovali na pevninu v 70. rokoch 20. storočia. ​

Ostrov dnes už stálych obyvateľov nemá.
Ostrov dnes už stálych obyvateľov nemá.
Zdroj: emmafcownie.medium.com

Moderný život na Owey

Dnes je Owey ostrovom bez trvalých obyvateľov, no počas leta sa sem vracajú potomkovia pôvodných rodín a turisti. Mnohé staré kamenné domy boli zrekonštruované a slúžia ako letné sídla. Ostrov nemá elektrickú sieť ani verejný vodovod, čo núti návštevníkov spoliehať sa na solárnu energiu, dažďovú vodu a tradičné metódy prežitia.

Komunita na ostrove je úzko prepojená a návštevníci často spolupracujú na údržbe a obnove domov. Táto spolupráca pripomína tradičný spôsob života, kde si ľudia navzájom pomáhali a zdieľali svoje zručnosti.​ Owey je rajom pre milovníkov prírody a dobrodružstva. Jeho dramatické útesy, morské jaskyne a skalné útvary lákajú horolezcov a turistov. Ostrov je známy svojimi lezeckými trasami, ktoré ponúkajú výzvy aj pre skúsených lezcov. ​

Morský život

Okolie ostrova je bohaté na morský život a je ideálne na potápanie a pozorovanie vtáctva. Pokoj a ticho ostrova poskytujú dokonalé prostredie na meditáciu a relaxáciu.​ Owey je prístupný len loďou z neďalekého ostrova Cruit.

V minulosti mali rodiny na ostrove dohodnutý systém, ako rozpoznať, kto prišiel na návštevu – každá rodina mala pridelenú časť pláže na Cruit, a keď sa tam niekto objavil, vedeli, že je čas vyraziť na loď a privítať hostí.

Owey je miestom, kde sa môžete odpojiť od moderného sveta a zažiť jednoduchý, no bohatý život v súlade s prírodou. Jeho história, prírodné krásy a komunita, ktorá si váži tradície, robia z tohto ostrova ideálne miesto na únik od každodenného zhonu.

Návštevníci často dajú prednosť pri aktivitách horolezectvu.
Návštevníci často dajú prednosť pri aktivitách horolezectvu.
Zdroj: www.garethmccormack.com

Tradičné ubytovanie

Vzhľadom na absenciu elektrickej siete a verejného vodovodu sú obydlia vybavené solárnymi panelmi a zásobníkmi na dažďovú vodu. Ubytovanie v týchto domoch poskytuje autentický zážitok z jednoduchého života v súlade s prírodou.​

Pre tých, ktorí preferujú pohodlie tradičných ubytovacích zariadení, je možné ubytovať sa na neďalekom ostrove Cruit alebo na pevnine v grófstve Donegal. Z týchto miest je možné podniknúť jednodňové výlety na ostrov Owey. V okolí sa nachádza množstvo penziónov, hotelov a apartmánov, ktoré ponúkajú komfortné ubytovanie s výhľadom na Atlantický oceán.

Pobyt na ostrove Owey je ideálny pre tých, ktorí hľadajú únik od civilizácie a chcú zažiť život v súlade s prírodou. Nezabudnuteľné výhľady, pokojná atmosféra a jedinečný zážitok z jednoduchého života robia z tohto ostrova skutočný klenot pre milovníkov prírody a dobrodružstva.

Pre návštevníkov hľadajúcich autentický zážitok je k dispozícii Owey Island Cottage Hostel, ktorý ponúka ubytovanie pre až šesť osôb počas teplejších mesiacov. Hostel, pôvodne dom babičky miestneho obyvateľa, si zachoval pôvodný charakter s dvoma spálňami, obývacou izbou s plynovým sporákom a otvoreným ohniskom.

Vonkajšie kompostovacie WC a absencia chladničky podčiarkujú jednoduchý životný štýl na ostrove. ​ Okrem hostela je možné stanovať na zelených plochách pri prístave, kde je k dispozícii verejné kompostovacie WC. Na ostrove nie sú žiadne obchody ani reštaurácie, preto je nevyhnutné priniesť si všetky potrebné zásoby vrátane jedla a vody.

Na Owey vedie jedine loďou.
Na Owey vedie jedine loďou.
Zdroj: democratonline.net

Raj pre dobrodruhov

Owey je rajom pre milovníkov prírody a dobrodružstva. Návštevníci môžu objavovať jaskyne počas kajakárskych výletov s miestnymi sprievodcami, ako je Selkie Sailing, alebo sa vydať na lezenie po morských útesoch s organizáciou Unique Ascent.

Pre tých, ktorí uprednostňujú pokojnejšie aktivity, sú k dispozícii prechádzky po ostrove a kúpanie sa v prírodných jazerách na útesoch. ​

Ostrov je tiež známy svojou bohatou faunou, vrátane vzácneho vtáka chrapkáča poľného, ktorého hlasné volanie je charakteristickým zvukom letných nocí na ostrove.

Najvhodnejší čas na návštevu je od marca do septembra, keď je počasie priaznivejšie a prístup na ostrov je jednoduchší. Hoci na ostrove nie je elektrina, mobilný signál a internetové pripojenie sú prekvapivo dobré. Odporúča sa však priniesť si prenosné nabíjačky pre elektronické zariadenia.


text: www.geograph.ie, www.welovedonegal.com, limewindow.blog, bbc.com foto: bbc.com


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies