Začalo sa posledné predprázdninové rokovanie parlamentu
Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) otvoril dnes rokovanie 20. schôdze zákonodarného zboru, ktoré je posledné pred letnými prázdninami. Poslanci majú naplánované dvojtýždňové zasadnutie s viac ako 80 bodmi, podľa plánu sa opätovne stretnú až 6. septembra.
Na úvod rokovania sa koalícia opätovne pokúsi schváliť štvoricu zákonov, ktoré parlamentu vrátil prezident SR Ivan Gašparovič. Ide o novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín, novelu tlačového zákona, novelu zákona o prokuratúre a o právnu normu, ktorá zrušila zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch z dielne bývalého kabinetu Roberta Fica (Smer-SD). Na prelomenie veta hlavy štátu je potrebných aspoň 76 hlasov.
Búrlivú diskusiu možno očakávať o výslednej podobe Zákonníka práce. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) už avizovala, že minimálne mzdové nároky, určované podľa kvalifikácie zamestnancov, by napokon mali zostať súčasťou Zákonníka práce aj po jeho novelizácii.
S napätím sa bude čakať aj na to, ako dopadne šiesty pokus KDH o schválenie ústavného zákona o zrušení tzv. Mečiarových amnestií. Do druhého čítania sa dostal návrh s podporou 85 poslancov, z opozície dostali hlasy SNS aj Jána Počiatka zo Smeru-SD. Na konečné schválenie je potrebná ústavná väčšina 90 hlasov, čo bez Smeru-SD nie je možné. V zákulisí sa hovorilo aj o možnej dohode koalície s touto opozičnou stranou, ktorá potrebuje podporu pre svoj návrh novely ústavného zákona. Tým chce Smer-SD dosiahnuť, aby ústava vyslovene deklarovala, že SR uznáva menšinové práva získané len na individuálnom základe.
Koalícia chce tiež zrušiť priestupkovú imunitu poslancov. Táto iniciatíva prišla po neúspešnej snahe zrušiť trestnoprávnu imunitu členov parlamentu, na čo ale bola potrebná ústavná väčšina a teda súčinnosť opozície. Na zrušenie priestupkovej imunity stačia koalícii vlastné hlasy.
Poslanci sa v rámci 20. schôdze budú zaoberať aj vládnou novelou zákona o stavebnom sporení. Ministerstvo financií navrhuje obmedziť výšku poplatkov sporiteľní pri dotovanom stavebnom sporení a úplne zastaviť štátne príspevky pre tzv. medziúvery, s čím stavebné sporiteľne nesúhlasia.
Minister zdravotníctva predložil parlamentu novelu zákona o liekoch a zdravotných pomôckach, na základe ktorej by sa mal zmeniť spôsob predpisovania liekov. Lekári by síce aj naďalej mali napísať na recept konkrétny názov lieku, zároveň však budú musieť uviesť aj účinnú látku. Povinnosťou lekárnika bude vydať najlacnejší liek.
Trojicu návrhov predložili aj Obyčajní ľudia združení okolo Igora Matoviča (nezávislý). Tí chcú poslancom, ktorí vykonávajú aj iné volené funkcie, krátiť ich ďalšie platy o 90 percent. Cez novelizáciu zákona o voľbách do NR SR zase presadzujú, aby do parlamentu mohli kandidovať ľudia aj mimo kandidátky politických strán. Zmenou zákona o reklame zase chcú dosiahnuť, aby cestovné kancelárie uvádzali v katalógoch konečné ceny zájazdov, teda aj so všetkými poplatkami.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies