Za uplynulé tri roky vzrástol priemerný plat v SR o 9 % na 823 eur

NETKY.SK • 11 November 2010, 14:26 • 2 min
Za uplynulé tri roky vzrástol priemerný plat v SR o 9 % na 823 eur

Za uplynulé tri roky vzrástol priemerný plat v SR o 9 % na 823 eur

slovakia

left justify in out

Za uplynulé tri roky vzrástli priemerné hrubé mesačné platy na Slovensku o 9 %, a to zo 753 eur na 823 eur. Najvýraznejšie o desatinu pritom stúpli mzdy ľuďom v Košickom a Nitrianskom kraji, najmenej o 4 % v Trnavskom kraji. Vyplýva to z platového prieskumu spoločnosti Profesia Merces.sk, do ktorého sa za tri roky zapojilo viac ako 340.000 respondentov.
      Najvyššie platy na Slovensku sú podľa prieskumu dlhodobo v krajoch na západe Slovenska. V Bratislavskom kraji dosahuje momentálne priemerná mzda 1034 eur. Oproti najhoršie zarábajúcemu Prešovskému kraju, kde sa priemerný zárobok pohybuje na úrovni 639 eur, je vyššia o takmer 400 eur. V poradí druhé najvyššie platy majú ľudia v Trnavskom kraji, kde je priemerná mesačná hrubá mzda 764 eur.
      Podľa prieskumu portálu, ktorý v týchto dňoch zmenil svoj názov na Platy.sk, rástli platy v posledných troch rokoch porovnateľným tempom pri všetkých úrovniach vzdelania. Oproti roku 2007 vzrástli priemerné platy o 7 % ľuďom so základným vzdelaním a so stredoškolským vzdelaním s maturitou. Najlepšie zarábajúcim, teda ľuďom s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, stúpli za tri roky platy o 6 %.
      "Pri vyjadrení v peniazoch bol nárast vďaka vyšším platom citeľnejší pri ľuďoch s vyšším vzdelaním. Kým v roku 2007 zarábali v hrubom v priemere 990 eur za mesiac, už o rok neskôr sa dostali nad 1000-eurovú hranicu. V roku 2010 je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí o 56 eur vyšší a zarábajú v priemere 1046 eur," vyčíslil projektový manažér prieskumu Platy.sk Miroslav Dravecký. Zamestnancom so základným vzdelaním stúpol zárobok za tri roky z 525 eur na súčasných 561 eur mesačne.
      Pri pohľade na vekovú štruktúru pracovníkov najlepšie na Slovensku zarábajú ľudia vo veku od 25 do 34 rokov, ktorých priemerný plat je v tomto roku 902 eur. Najhoršie zarábajúcou skupinou sú mladí ľudia tesne po skončení školy, ktorí zarábajú 644 eur mesačne.
      Pri sledovaní vývoja platov vidieť za posledné tri roky rast takmer na všetkých pracovných pozíciách. Najvýraznejšie o viac ako štvrtinu pritom vzrástli ľuďom, ktorí pracujú na pozícii projektového manažéra v sektore výroby. Výrazné nárasty zaznamenali aj pozície vedúci právneho oddelenia, technický manažér a servisný manažér v elektrotechnike a energetike, ale tiež napríklad zubný technik.
      "Každý rok sa do prieskumu zapojí približne 100.000 ľudí, ktorí uvedú svoj priemerný plat. Vďaka týmto údajom dokáže prieskum vyhodnotiť, porovnať alebo stanoviť, aký je vhodný a konkurencieschopný plat na trhu na 470 najrôznejších pracovných pozíciách," priblížil Dravecký.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona