Za lživý inzerát proti Schwarzenbergovi dostal advokát pokutu 850-tisíc korún

NETKY.SK • 5 December 2013, 12:15 • 2 min
Za lživý inzerát proti Schwarzenbergovi dostal advokát pokutu 850-tisíc korún

PRAHA - Český právnik Vladimír Zavadil dostal v disciplinárnom konaní pokutu 850.000 korún za to, že pri voľbe prezidenta republiky zadal inzerát proti Karlovi Schwarzenbergovi. Pokutu uložila Zavadilovi Česká advokátska komora, ktorá inzerát označila za neetický, informoval dnes spravodajský server iDNES.cz.

slovakia

left justify in out

"Inzerát, ktorý si obvinený advokát zadal pred druhým kolom prezidentských volieb, sme uznali za neetický v advokátskom, ako aj v celospoločenskom kontexte," uviedla hovorkyňa komory Iva Chaloupková. 

Advokát sa síce snažil obhajovať tým, že inzerát zadal ako súkromná osoba, a nie ako advokát, čo však podľa komory nie je rozhodujúce. Zavadil si zatiaľ nechal čas na rozhodovanie, či sa proti rozhodnutiu odvolá. Právnici boli pri posudzovaní konania svojho kolegu veľmi prísni. Uložili mu maximálnu možnú pokutu. "Doposiaľ taká vysoká pokuta uložená nebola," poznamenala pre webové vydanie denníka Mladá fronta DNES Chaloupková. Tvrdším trestom by bolo len pozastavenie činnosti advokáta alebo priamo vylúčenie z komory.

 

Hanlivý inzerát vyšiel v prvý deň druhého kola prezidentskej voľby v denníku Blesk. Dominoval mu titulok "Nevoľte Karla Schwarzenberga" a inzerát bol doplnený niekoľkými zavádzajúcimi informáciami. Schwarzenberg kvôli lživosti inzerátu podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. "Je to svinstvo, keď sa klame," povedal k tomu v januári.

Zavadil bol pred rokom 1989 dôstojníkom ŠtB, po revolúcii pôsobil v niekoľkých advokátskych kanceláriách, okrem iných aj s Miroslavom Janstom, bývalou sivou eminenciou ČSSD. Jansta sa však od Zavadila aj inzerátu dištancoval, dodáva iDNES.cz.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies