LAGOS, Nigéria — Traja Američania, ktorí boli minulý rok odsúdení na smrť za účasť na nepodarenom pokuse o štátny prevrat v Konžskej demokratickej republike, boli v utorok repatriovaní späť do Spojených štátov. Informovalo o tom konžské prezidentské úrady len pár dní po tom, ako im bol trest smrti zmiernený na doživotie.
Podľa hovorkyne konžskej prezidentskej kancelárie Tiny Salama sa repatriácia uskutočnila v spolupráci s veľvyslanectvom USA. Američania opustili Kongo v utorok ráno a svoje tresty si budú odpykávať vo väzení v USA.
Kto sú traja Američania?
Medzi odsúdenými je 21-ročný Marcel Malanga, syn opozičného lídra Christiana Malangu, ktorý útok na prezidentský palác v Kinshase viedol a počas zatýkania bol podľa konžských úradov zastrelený. Marcel tvrdí, že sa na pokuse o prevrat zúčastnil pod nátlakom svojho otca.
Ďalším z trojice je Tyler Thompson Jr., taktiež 21-ročný, ktorého rodina verila, že cestuje do Afriky na bezplatnú dovolenku. Tretím mužom je 36-ročný Benjamin Reuben Zalman-Polun, údajne napojený na Malangu cez spoločnosť zaoberajúcu sa ťažbou zlata.
Spojené štáty: doživotie bez zľutovania?
Hoci boli Američania premiestnení do USA, je málo pravdepodobné, že si tresty odpykajú v kratšom rozsahu. Podľa odborníkov na medzinárodné právo USA zvyčajne rešpektujú rozsudky krajín, odkiaľ väzni pochádzajú, a ich právnici budú musieť vynaložiť veľké úsilie, ak chcú tresty napadnúť.
„Bolo by veľmi ťažké uspieť s argumentom, že podpis transferovej dohody prebehol pod nátlakom, pretože by to mohlo ohroziť budúce dohody medzi krajinami,“ uviedol právnik pre ľudské práva Jared Genser.
Politické pozadie a miliardové dohody
K repatriácii došlo v čase, keď Kongo a USA rokujú o dohode týkajúcej sa ťažby minerálov výmenou za bezpečnostnú podporu. Očakáva sa, že dohoda by mohla priniesť miliardové investície, keďže v Kongu sa nachádzajú obrovské nevyužité zásoby surovín.
Konžské úrady označili repatriáciu ako posilnenie „justičnej diplomacie a medzinárodnej spolupráce v oblasti spravodlivosti a ľudských práv“.
Rodiny oslavujú návrat, ale boj sa nekončí
Rodiny repatriovaných vyjadrili radosť z návratu svojich blízkych na americkú pôdu. „Nemáme všetky podrobnosti, ale sme nesmierne šťastní, že je opäť doma,“ uviedla Thompsonova nevlastná matka Miranda pre agentúru AP. Právni zástupcovia teraz plánujú preskúmať všetky právne možnosti na zmenu statusu svojich klientov.
Pozadie prípadu: Medzinárodný škandál
V súvislosti s pokusom o prevrat bolo odsúdených viacero ľudí, prevažne Konžanov, ale aj občania Británie, Belgicka a Kanady. Obvinenia zahŕňali terorizmus, vraždu, zločinné sprisahanie a nelegálne držanie zbraní. Kongo minulý rok obnovilo trest smrti po viac než 20 rokoch, v snahe potlačiť násilie a povstalecké útoky.
Americkí väzni boli podľa ich rodín zadržiavaní v prísne stráženej vojenskej väznici v Kinshase, kde spávali na zemi, mali zdravotné problémy a museli si platiť jedlo aj hygienické potreby.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies